Jak zadbać o skórę twarzy na wiosnę?

29-03-2019

Jak zadbać o skórę twarzy na wiosnę?

Wiosna jest szczególnym okresem, w którym - podobnie jak natura - czujemy przypływ energii. Słońce co dzień wysyłające większą dawkę promieni i ogrzewające twarze, nieśmiało wychylające się z ziemi rośliny coraz wyższa temperatura... Wszystko to budzi w sercu tęsknotę za ciepłymi dniami, które pozwolą na zrzucenie ciepłych kurtek i czerpanie radości z piękna otaczającego świata. Instynktownie czujemy, że chcemy się do wiosny przygotować, porzucić szarzyznę i zmęczenie i wkroczyć w nią z uśmiechem i pięknem. Robimy więc przegląd garderoby, bezlitośnie pozbywając się zbędnych elementów, dokonujemy pierwszych wiosennych zakupów, a desperaci w chęci powitania nowej pory roku myją nawet okna... Zanim jednak posuniemy się do tak drastycznych kroków warto zacząć wiosenną metamorfozę bezpośrednio od siebie. Spójrzmy w lustro i zastanówmy się jakie pamiątki pozostawiła na niej zima. A potem? Potem zacznijmy działać.

Wpływ zimy na nasz organizm

Zima. Niskie temperatury na dworze, wysokie w pomieszczeniach, przesuszone ogrzewaniem powietrze, wiatr, śnieg i marznący deszcz, mała ilość promieni słonecznych i wszechobecny smog. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zimą skóra jest bardzo obciążona. W konsekwencji cera staje się przesuszona i bardziej zanieczyszczona, co wiąże się z łuszczącymi się partiami skóry, zaskórnikami i wypryskami. Wpływ mają na to również niezbędne w mroźne dni, mocno natłuszczające kosmetyki, które choć chronią skórę przez pękaniem i zaczerwieniem, zatykają również jej pory. Bardzo narażone na działanie zimowej aury są usta. Delikatny naskórek, jeśli nie jest regularnie natłuszczany, staje się suchy, pierzchnie i pęka, często powodując obrzęk i ból. Wspomniana wcześniej mała ilość światła słonecznego powoduje niedobór witaminy D3, który oczywiście ujemnie wpływa na stan naszego zdrowia, a więc i skóry. Przychodzi więc wiosna, stajemy przed lustrem i słusznie dochodzimy do wniosku, że z zimą na naszej twarzy trzeba się jak najprędzej pożegnać.

Oczyszczanie twarzy

Zanim wprowadzimy inne zabiegi przede wszystkim musimy cerę oczyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń. Martwy naskórek, sebum, kurz należy usunąć nie tylko z powierzchniowych, ale także z głębszych warstw skóry. Z pomocą przyjdą nam peelingi. Zanim wybierzemy jeden z nich warto zastanowić się jakiego rodzaju ma to być kosmetyk. Istnieją bowiem peelingi mechaniczne, enzymatyczne i kwasowe. Konieczna jest przy tym wiedza o własnej skórze. Przy skórze wrażliwej, podatnej na uszkodzenia lepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne i kwasowe, niż mechaniczne. Skóra tłusta, mocno zanieczyszczona wymaga z kolei działania mikrodrobinek zawartych w peelingu mechanicznym. Peeling wykonujemy zazwyczaj dwa razy w tygodniu..

Regeneracja skóry

Po zastosowanym peelingu pory skóry są otwarte i oczyszczone, a więc idealnie przygotowane na przyjęcie dobroczynnych składników odżywczych, zawartych w maseczkach. Tak jak w przypadku peelingów musimy zastanowić się jakiego działania oczekujemy od kosmetyku. Cerze zanieczyszczonej przyda się dalsze oczyszczenie. Cera sucha zawsze potrzebuje intensywnego nawilżania. Z kolei cera dojrzała wymaga zastosowania substancji wygładzających zmarszczki i rozjaśniających przebarwienia. Z kolei każdy typ cery wymaga odpowiedniej dawki minerałów i witamin.

Codzienna pielęgnacja

Kiedy już uporamy się z najpoważniejszymi konsekwencjami zimowej aury, nie dopuśćmy do zaprzepaszczenia osiągniętych efektów. Konieczne jest wprowadzenie codziennej, systematycznej pielęgnacji skóry. Oczyszczanie, jako podstawa innych zabiegów, wymaga zastosowania mleczek i płynów micelarnych do demakijażu. Kolejnym etapem codziennego oczyszczania są żele i mydła do mycia twarzy. Pozbawionej zanieczyszczeń cerze należy przywrócić odpowiednie pH, dlatego przemyjmy ją wacikiem nasączonym tonikiem.  Następnym etapem będzie dostarczenie skórze odpowiednich substancji: poprzez naturalny krem do twarzy bądź serum. Warto zdecydować się na odrębny krem na dzień i krem na noc, ponieważ pełnią one nieco inne funkcje. Przykładem może być cera tłusta lub mieszana, która w ciągu dnia wymaga matowienia, zaś w nocy regeneracji.

Jak wybierać kosmetyki?

Rynek kosmetyków przepełniony jest różnego rodzaju produktami. Kosmetyki kuszą nas zapachami, przyjemną konsystencją, atrakcyjnymi kolorami, wreszcie mniej lub bardzie wyszukanymi opakowaniami. Do ich kupna namawiają nas reklamy, wychwalające zalety, a nie wspominające o... wadach. Warto wnikliwiej przyjrzeć się składowi poszczególnych produktów. Przede wszystkim rzuca się tu w oczy niezmiernie długa lista wymienionych substancji. Często najlepsze kosmetyki to te z krótkim i przejrzystym składem. Niezależnie od tego jaki rodzaj kosmetyku wybierzemy, warto rozważyć zakup produktu z możliwie naturalnym, organicznym składem. Kosmetyki takie bazują w dużej mierze na naturalnych olejkach eterycznych, minerałach i ziołach. Tak dobrane receptury sprawiają, że kosmetyki naturalne dobrze oddziałują na organizm, nie obciążając go zbędnymi i szkodliwymi substancjami.