Naturalne bogactwo Syrii

26-04-2019

W północno-zachodniej Syrii leży jedno z najstarszych miast Bliskiego Wschodu - Aleppo. To bogate w historię i kulturę miasto, wciąż zmaga się z konsekwencjami przeszłych i teraźniejszych walk. Fascynujące zabytki, pamiętające nawet epokę brązu, meczety, czy miejscowy targ, przez lata przyciągały rzesze turystów. Dziś Aleppo czeka na lepszy czas. Warto jednak skupić się na pewnym aspekcie dziedzictwa tego syryjskiego miasta, które sprawia, że jego nazwa wciąż pojawia się na ustach ludzi z całego świata. Osoby choć w niewielkim stopniu zainteresowane pielęgnacją urody domyślają się zapewne, że chodzi o jeden z najbardziej docenianych w świecie kosmetyków - mydło Aleppo.

Historia mydlarstwa w Aleppo

Bez zbędnej przesady można powiedzieć, że tradycja wytwarzania mydła Aleppo jest wręcz historyczna, bowiem pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat! Używali go już Fenicjanie, a jego receptura była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do Europy przywędrowało ono dopiero w epoce wypraw krzyżowych. Ludność europejska, która nie znała dotychczas mydła nadającego się do pielęgnacji skóry, szybko doceniła właściwości mydła Aleppo. Powstające w krajach śródziemnomorskich mydlarnie wypracowały własną jego wersję - mydło marsylskie, które jednak stanowiło całkowicie odrębny twór.

Mydło Aleppo - teraźniejszość

Jeszcze klika lat temu, za czasów pokoju, mydlarstwo w Aleppo nie było marginalną dziedziną przemysłu. Przeciwnie - było chlubą miasta i drogą do zdobycia bogactwa. Najbardziej pożądane mydło - Aleppo - było eksportowane na cały świat. Obecnie, wskutek działań wojennych, część wytwórni bezpowrotnie przepadła. Przedsiębiorcy mający więcej szczęścia przenieśli swą działalność do innych krajów, między innymi do Turcji, Libanu i Arabii Saudyjskiej, jednak produkcja została znacznie utrudniona. Mydło Aleppo jest jednak zbyt cenne aby zniknąć z rynku kosmetycznego. Wiedzą o tym doskonale zachodni producenci, którzy trzymając się ściśle tradycyjnych receptur i zasad wytwarzania, produkują je w europejskich fabrykach.

Skład i właściwości mydła Aleppo

Mydło Aleppo charakteryzuje się niezwykle prostym składem. Do jego wytwarzania używa się bowiem oleju z oliwek, oleju laurowego, ługu sodowego i wody. Ług sodowy jest naturalny i pozyskiwany z soli morskiej. Oryginalne mydło Aleppo nie posiada żadnych dodatków, takich jak gliceryna, barwniki i konserwanty, choć zdarzają się mydła tego typu z egzotycznymi, naturalnymi dodatkami jak błoto z Morza Martwego.

Olej z oliwek

Kiedy mydło Aleppo było jeszcze wytwarzane w swoim rodzimym mieście, jego produkcja rozpoczynała się tuż po zbiorach oliwek. Olej, czy - jak kto woli - oliwa z oliwek posiada bogate właściwości pielęgnacyjne i odżywcze, doceniane na całym świecie. To właśnie ona odpowiada za nawilżające i natłuszczające funkcje mydła Aleppo. Właściwości te są efektem składu oliwy z oliwek, który w 99% stanowią lipidy przypominające ludzkie sebum, co decyduje o ich przydatności w kosmetyce. Lipidy działają na skórę jak emolient, natłuszczając ją i tworząc warstwę ochronną. Prócz tego, olej z oliwek zawiera znaczące ilości witaminy E, która będąc antyoksydantem przeciwdziała destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników, hamując tym samym proces starzenia się komórek. Witamina A również stanowi jeden z istotnych składników oleju oliwkowego. Razem z witaminą E stymulują witalność organizmu, w tym skóry i włosów. Z kolei składnikami mineralnymi, które w największym stężeniu występują w oliwie z oliwek są potas, magnez, wapń, cynk oraz żelazo

Olej laurowy

Olej laurowy wytwarzany jest z jagód wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis). Owoce te składają się niemal w 40% z kwasów tłuszczowych. Olej pozyskiwany jest drogą ekstrakcji, przy użyciu gorącej wody. Niedopuszczalne jest tłoczenie go na zimno, ponieważ w procesie tym uwalniane są z owoców toksyczne związki, tworzące w kontakcie z wodą cyjanowodór. Dzięki dużej zawartości chlorofilu olej laurowy ma kolor zielony. Jego konsystencja jest stała lub półpłynna. Olej laurowy jest bogaty w przeciwutleniacze, olejki eteryczne, a także substancje antyseptyczne i przeciwzapalne. Olej laurowy odpowiada więc za właściwości oczyszczające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne mydła Aleppo. Dzięki niemu jest z powodzeniem stosowany jako środek wspomagający terapię takich dolegliwości jak trądzik, łuszczyca, grzybica oraz stany zapalne o różnorodnym podłożu.

Właściwości mydła Aleppo a stężenie olejów

Intensywność i specyfika działania mydła Aleppo jest uzależniona od procentowego stosunku oliwy z oliwek do oleju laurowego. Najprościej rzecz ujmując, im większe zmiany skórne o różnej etiologii ma dana osoba, tym wyższe powinno być stężenie oleju laurowego. Mydło Aleppo jest najczęściej dostępne w następujących wersjach.

  • Mydło zawierające do 5% oleju laurowego - przyda się osobom z łagodnymi zmianami skórnymi, ma bardzo silne działanie nawilżające. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji niemowląt. Mydło o niewielkiej zawartości oleju laurowego może być również traktowane jako produkt testowy, sprawdzający reakcję skóry na działanie nowego czynnika.
  • Mydło zawierające do 20% oleju laurowego - mydło o tym stężeniu jest produktem przeznaczonym do codziennej higieny. Nie jest traktowane jako produkt leczniczy, działa jednak wspomagająco w leczeniu trądziku, stanów zapalnych, zmian skórnych, a także przeciwdziała świądowi w przebiegu różnych dolegliwości.
  • Mydło zawierające do 50% oleju laurowego - dedykowane jest osobom o poważnych zmianach skórnych, w atopowym zapaleniu skóry i innych dermatozach. Najlepiej aby było stosowane w fazie aktywnego leczenia choroby, a nie do codziennej higieny.

Sposób produkcji mydła Aleppo

Oryginalne mydło Aleppo jest wytwarzane według tradycyjnych receptur, metodą "na gorąco". Proces zmydlania następuje podczas podgrzewania mieszaniny oleju z oliwek i ługu sodowego. Etap ten może trwać od tygodnia do kilkunastu dni. Następnie masa mydlana wzbogacana jest olejem laurowym. W kolejnym etapie odlewa się ług oraz filtruje masę mydlaną przy pomocy wody. Tak przygotowana masa jest wykładana na woskowany papier, gdzie studzi się i odparowuje, a następnie cięta jest na kostki. Jednak na tym etapie mydło nadal nie jest gotowe do użycia. Ustawione w przemyślne piramidy kostki mydła suszą się, owiewane ze wszystkich stron powietrzem. Finalnym etapem procesu jest dojrzewanie, które trwa najkrócej dziewięć miesięcy, zaś najdłużej - cztery lata. Dojrzałe, gotowe do sprzedaży mydło Aleppo ma charakterystyczny, trudny do podrobienia wygląd. Zewnętrzna jego warstwa, w wyniku utleniania, przyjmuje jasnobrązowy, słomiany odcień, zaś jego wnętrze pozostaje soczyście zielone.

mydło Aleppo