Korzeń Żywokostu 250g Dary Natury

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Dary Natury
  • Kod producenta: 5902741007575
  • Dostępność: Dostępny Dostępny
    Czas realizacji: 24h
  • Waga: 250g
  • szt.
  • 13,90 zł

Dobra cena. Szybka wysyłka do 24h

Zamówienie realizujemy w ciągu max 24 godzin.

Dostawa Gratis dla zamówień od 180 zł.

Działamy od 2008 r i zaufały nam tysiące klientów.

Żywokost lekarski jest gatunkiem należącym do rodziny ogórecznikowatych. Korzeń rośliny był znanym i powszechnie stosowanym surowcem już w starożytności. Żywokost wykorzystywany jest także jako roślina ozdobna. Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) to roślina wieloletnia powszechnie nazywana jest także kosztywałem lub „żywym gnatem”, co ma związek z faktem, że „żywi kości”. Żywokost rośnie głównie w Europie (za wyjątkiem krańców północnych i południowych) i Środkowej Azji (aż po wschodnią Syberię), jednak czasami możemy spotkać go także na terenach Ameryki Północnej. W Polsce kosztywał jest uznawany za roślinę pospolitą i rośnie na terenie całego kraju, w tym przede wszystkim w okolicach rzek, jezior i stawów, w wilgotnych rowach oraz na mokrych łąkach.

Korzeń żywokostu to cenne źródło substancji wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Około 10-15% składu korzenia stanowią związki śluzowe, natomiast pozostałe jego składniki to: alantoina, garbniki, kwasy wielofenolowe – kwas chlorogenowy, kawowy i litospermowy, skrobia, asparagina, beta-sitosterol, związki cukrowe, aminokwasy (m.in. gamma-aminomasłowy), olejki eteryczne, sole mineralne (z dużą zawartością krzemu).
Żywokost lekarski zawiera także alkaloidy pirolizydynowe (m.in. echimidynę, likopsaminę i symfytynę), które są substancjami silnie szkodliwymi i uszkadzającymi wątrobę. Mogą one wywołać zespół niedrożności zatokowej wątroby (SOS), jak również wykazują działanie rakotwórcze. W związku z tym preparaty na bazie żywokostu nie powinny być przyjmowane doustnie, a jedynie aplikowane na skórę.

Składniki: żywokost lekarski korzeń* (Symphytum officinale – radix) 100%.

*produkt rolnictwa ekologicznego

Sposób użycia:Jedną łyżkę stołową korzenia żywokostu zalać pół litrem wody, gotować ok. 2-3 min i odstawić. Po przestygnięciu można stosować jako okłady.