6 zasad pielęgnacji cery suchej

 

Twoja skóra jest cienka, delikatna i przypomina pergamin? Łatwo ulega podrażnieniom, brak jej blasku i energii? Dokucza Ci uciążliwe swędzenie oraz punktowe łuszczenie naskórka? Najprawdopodobniej masz suchą i wrażliwą cerę, wymagającą starannej pielęgnacji. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej się o nią troszczyć.

Dlaczego skóra jest sucha?

Sucha cera jest konsekwencją zaburzonej gospodarki hydrolipidowej skóry. Zbyt niski poziom lipidów sprawia, że warstwa naskórka nie spełnia należycie swojej funkcji ochronnej. Skóra narażona jest więc na utratę wilgoci, oraz uszkodzenia wskutek działania czynników zewnętrznych. Niedobór lipidów sprawia, że połączenia międzykomórkowe są nieelastyczne, przez co skóra jest mało sprężysta, matowa i szorstka. Chcąc poprawić kondycję skóry suchej, konieczne jest odbudowanie jej równowagi hydrolipidowej. Podstawą jest więc optymalne nawilżenie i natłuszczenie skóry.

ZASADA NR 1 Chroń skórę przed szkodliwymi czynnikami

Suchej cerze nie służą wszelkie czynniki drażniące. Nadmiar słońca, mrozy, śnieg i wiatr, prócz tego morskie kąpiele, zanieczyszczone powietrze i zbyt niska wilgotność, odbijają się niekorzystnie na wrażliwej skórze. Należy więc dążyć do tego, aby w miarę możliwości chronić ją przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych.

Ogranicz kąpiele słoneczne

Warto przyjrzeć się dokładniej ochronie skóry przed promieniowaniem UV. Większość z nas lubi opaleniznę i dąży do uzyskania ciemniejszego odcienia skóry. Pamiętajmy jednak, że ekspozycja na promienie słoneczne jest dla niej ogromnym obciążeniem. Dlatego posiadaczom suchej skóry w nawyk powinno wejść stosowanie w słoneczne dni emulsji i kremów z co najmniej średnim filtrem UV. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku długotrwałej ekspozycji na słońce aplikację kosmetyków ochronnych należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

izoluj skórę od mrozu

Również zimowa aura wymaga zastosowania specjalnych środków ochronnych. W zimie konieczne jest zastosowanie kremów o cięższej, tłustszej strukturze, zapewniających ochronę przed zimnem i wiatrem. Nie wolno również zapominać o balsamie do ust – zapobiegnie on spękaniu i spierzchnięciu warg. Po powrocie do domu warto oczyścić twarz z kremu chroniącego przed zimnem. Nie ma sensu pozostawiać go na skórze dłużej niż to konieczne. Na dłuższą metę stanowi on dla niej zbyt duże obciążenie.

ZASADA NR 2 Delikatnie oczyszczaj skórę

Skóra sucha to zawsze sucha wrażliwa, podatna na uszkodzenia i skłonna do podrażnień. Bezpośrednio po jej demakijażu i umyciu szybko pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i napięcia. Aby temu zapobiec, należy sięgać po kosmetyki, które oczyszczając, równocześnie nawilżają suchą i wrażliwą cerę. W składzie tych preparatów warto szukać wysokiej jakości olejków oraz ekstraktów z roślin o właściwościach oczyszczających i łagodzących, jak na przykład mydlnica lekarska, wrzos, szałwia, rumianek.

ZASADA NR 3 Dbaj o prawidłowe pH skóry

Oczyszczanie skóry jest oczywistym i niezbędnym elementem je pielęgnacji, jednak równocześnie zaburza ono fizjologiczne pH skóry. Przywrócenie odpowiedniej równowagi kwasowo zasadowej jest istotne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia i kondycję cery. Dlatego bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest stosowanie spełniających tę funkcję toników, hydrolatów, mgiełek i esencji. Nie tylko dbają one od właściwy poziom pH skóry, ale dostarczają jej cennych składników odżywczych i pielęgnacyjnych.

ZASADA NR 4 Codziennie stosuj krem

Pielęgnacja skóry suchej bez użycia kremu jest właściwie niemożliwa. Krem jest kosmetykiem, którego zadaniem jest błyskawiczne stworzenie mechanicznej warstwy ochronnej, zapobiegającej uszkodzeniom oraz wysuszeniu skóry. Oprócz tego doraźnego działania spełnia on również funkcje długofalowe, dbając o nawilżenie, natłuszczenie oraz odżywienie skóry. W przypadku cery suchej warto wybierać kremy o naturalnym składzie, z wysoką zawartością takich składników jak kwas hialuronowy, oleje roślinne i emolienty. Alternatywą dla kremów jest stosowanie olejów roślinnych w czystej postaci. Zwolennicy tej opcji preferują między innymi olej z jojoby, olej arganowy i olej migdałowy.

ZASADA NR 5 Stosuj tylko nieinwazyjny peeling

Peeling jest wartościowym zabiegiem kosmetycznym i nie warto z niego rezygnować. Wykonywany dwa razy w tygodniu pomaga usunąć nadmiar sebum, zrogowaciałe elementy naskórka i zanieczyszczenia. Równocześnie stymuluje wzrost nowych komórek, pobudza krążenie i uelastycznia skórę. W przypadku skóry suchej warto jednak zrezygnować z peelingów mechanicznych. Zdecydowanie korzystniejsze będzie zastosowanie peelingów enzymatycznych, najlepiej tych o naturalnym składzie. Pożądanymi składnikami są między innymi węgiel aktywny, wszystkie rodzaje glinek, błoto z Morza Martwego, morskie algi i kwasy owocowe. Po zastosowaniu peelingu skórę należy zawsze dobrze nawilżyć.

ZASADA NR 6 Sięgnij po odżywcze maseczki

Maseczki to kosmetyki będące dla skóry zastrzykami skoncentrowanych substancji odżywczych, nawilżających i odmładzających. Wchłanianie zawartych w nich składników potęguje uprzednie wykonanie peelingu, który przygotowuje skórę na ich przyjęcie. Efekty działania maseczki takie jak rozświetlenie, wygładzenie i nawilżenie skóry są najczęściej widoczne od razu po zabiegu. Najkorzystniejsze dla skóry jest jednak stosowanie maseczek systmetycznie.

Cera sucha może być piękna

Osoby o suchej skórze często nie mają dobrego mniemania o wyglądzie swojej cery. Przez lata bez powodzenia próbują przydać jej nieco blasku i zdrowszego wyglądu. Jednak cera sucha może być piękna tak samo, jak każda inna, jeśli zastosować odpowiednią pielęgnację. Podstawą jest unikanie podrażnień, stosowanie delikatnych preparatów i przede wszystkim – systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Odpowiednio zadbana skóra z pewnością odwdzięczy się zdrowym i promiennym wyglądem.

Zobacz najlepsze kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry.