Nie możemy być wiecznie młodzi, a procesowi starzenie nie umknie nikt. Stwierdzenie to jest tyleż banalne, co prawdziwe. O ile jednak nie jesteśmy w stanie powstrzymać upływu czasu, to z pewnością możemy w pewnym stopniu złagodzić jego wpływ na nasz wygląd. W tej kwestii z pomocą przychodzą zdrowy tryb życia, kremy przeciwzmarszczkowe, a także profesjonalne zabiegi z zakresu kosmetyki i medycyny estetycznej.
Szukając odpowiedzi na pytanie o przyczyny powstawania zmarszczek, należy najpierw wyjaśnić czym jest samo starzenie się. W najprostszym ujęciu starzenie to uzależniony od upływu czasu proces, w którym biologiczna aktywność komórek oraz ich zdolność regeneracji stopniowo się zmniejsza. Dlaczego jednak efekty upływu czasu są najbardziej widoczne w obrębie skóry? To proste. Skóra pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, jest więc nieustannie narażona na jego szkodliwy wpływ. Starzejąc się, skóra traci elastyczność w wyniku zmniejszającego się napięcia oraz postępujących ubytkach we włóknach kolagenowych i elastynowych. Dlatego właśnie powstają zmarszczki.
Skóra starzeje się pod wpływem działania trzech grup czynników - genetycznych, wewnętrznych i zewnętrznych.
Nie da się ukryć, że wygląd skóry w pewnym stopniu uzależniony jest od genów, i rzeczywiście w tej kwestii - póki co -pole manewru jest znikome.
Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, możemy je w pewnym stopniu regulować. Mowa tutaj między innymi o zaburzeniach regulacji hormonalnej, związanych na przykład z menopauzą, ale także z innego typu dolegliwościami. Proces starzenia jest również intensyfikowany przez niezdrowy styl życia, a więc nieprawidłową dietę, ubogą w witaminy i składniki mineralne, niewystarczającą aktywność fizyczną, nieodpowiednią wagę i zbyt małą ilość snu. Co ciekawe, do czynników wewnętrznych należy również ...mimika twarzy. Tak więc w stwierdzeniu, że nie należy się zbyt dużo śmiać, bo od tego robią się zmarszczki, tkwi ziarno prawdy, ale raczej nie należy brać go sobie zbyt mocno do serca.
Do czynników zewnętrznych należą wszystkie oddziaływania pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Należą więc do nich między innymi promieniowanie UV, zwłaszcza w przypadku nadmiernego korzystania z kąpieli słonecznych oraz skażenie środowiska, w tym wody i powietrza. Jak łatwo się domyśleć niebagatelną rolę odgrywa tutaj smog, pojawiający się zwłaszcza w okresie grzewczym. Wpływ na starzenie skóry mają również naturalne zjawiska atmosferyczne, jak mróz, śnieg i wiatr. Do czynników zewnętrznych zależnych od człowieka, należą z kolei palenie papierosów czy sposób pielęgnacji skóry.
Zapobieganie powstawaniu zmarszczek polega na wyeliminowaniu czynników przyspieszających ich powstawanie. Warto więc zadbać o zdrowy tryb życia, unikać promieniowania UV, ograniczać kontakt z zanieczyszczeniami i zabezpieczać skórę przez szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Prócz tego wskazane jest korzystanie z dobrodziejstw kosmetologii, zwłaszcza że istnieje wiele rozwiązań, które możemy z powodzeniem stosować bez pomocy specjalistów.
Bez wątpienia najpopularniejszymi kosmetykami mającymi hamować starzenie skóry są kremy i sera przeciwzmarszczkowe, stosowane przez kolejne pokolenia kobiet oraz - coraz częściej - mężczyzn. Pytanie o ich skuteczność jest oczywiście uzasadnione, a odpowiedź jest jednoznaczna - tak, krem i serum przeciwzmarszczkowe rzeczywiście działają. Jednakże, aby tak się stało, konieczne jest systematyczne stosowanie specyfików o dobrze dobranym składzie.
Produktów przeciwzmarszczkowych jest na rynku multum, a producenci prześcigają się w coraz to nowych propozycjach składów, formuł i zawile brzmiących nazw. Udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe mają takie składniki jak kwas AHA, kwas PHA, kwas hialuronowy, witaminy B3, B5, A (w tym retinol), C, E, mocznik, alantoina, pantenol, czy peptydy. Jednak, czy krem przeciwzmarszczkowy lub serum przeciwzmarszczkowe, mogą całkowicie zlikwidować zmarszczki? Oczywiście, że nie! Mogą jednak w istotny sposób spłycić je, optycznie wygładzić oraz uelastycznić i odżywić skórę, dzięki czemu będzie ona mniej podatna na proces starzenia.
Drogeryjne kremy przeciwzmarszczkowe są często niepotrzebnie obciążone syntetycznymi dodatkami, które mają negatywny wpływ na skórę i organizm. Dobrą alternatywą są więc kosmetyki bez chemii. Produkty te, oprócz składników aktywnych, są na ogół wzbogacane niezwykle wartościowymi substancjami. Należą do nich między innymi oleje- jak olejek jojoba, olejek z róży piżmowej, czy z rokitnika oraz ekstraktami roślinnymi, na przykład z jagód goji lub z camu camu, i wiele innych. Naturalny krem przeciwzmarszczkowy czy organiczne serum przeciwzmarszczkowe jest dostępne w cenach podobnych jak kosmetyki drogeryjne, nie musimy więc obawiać się o nadmierne uszczuplenie zawartości portfela.
Proces starzenia skóry rozpoczyna się dość wcześnie. Preparatów przeciwzmarszczkowych można zacząć używać już od około 25 roku życia, jednak najważniejsze jest dostosowanie kosmetyku do indywidualnych potrzeb. Osoba przed trzydziestką, o niezniszczonej cerze, prowadząca zdrowy tryb życia, będzie najprawdopodobniej potrzebowała kremu głównie nawilżającego, o delikatnym działaniu przeciwzmarszczkowym, a nie skondensowanego, silnie wygładzającego serum dla osób o cerze bardzo dojrzałej. Z pewnością nie należy obawiać się uzależnienia skóry od tego typu kosmetyków -to mit. "Kurację odmładzającą" należy rozpocząć zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia lub przy ich pierwszych, subtelnych oznakach. Takie profilaktyczne działanie opóźni proces powstawania głębokich zmarszczek, które są już trudne do spłycenia i zatuszowania.
W przypadku walki ze zmarszczkami ważna jest regularność. Jednorazowe zastosowanie kremu, czy serum nie przyniesie efektów na większą skalę. Podstawą działania przeciw oznakom starzenia jest więc rozpoczęcie systematycznego stosowania kosmetyków przeciwzmarszczkowych, zanim pojawią się one na twarzy.