Dogłębne oczyszczanie - naturalne peelingi do ciała

 

Peeling - nie tylko gładka skóra

Peeling do ciała nadaje skórze gładkość i miękkość. Ponieważ dogłębnie oczyszcza skórę, po jego zastosowaniu czujemy się odświeżeni i zadbani. Jednak, czy peeling rzeczywiście jest nam potrzebny? W jaki sposób wpływa na kondycję skóry?

O naskórku słów kilka

Skóra człowieka nie jest jednolita, lecz składa się z warstw o odrębnej budowie i funkcjach. Warstwa najbardziej zewnętrzna to naskórek. Jednak również naskórek podzielony jest na strefy. W kontekście peelingu interesuje nas głównie jego zewnętrzna warstwa - rogowa, dzieląca się z kolei na warstwę zbitą i rogowaciejącą. Warstwa rogowaciejąca nosi nazwę stratum disjunctum. Ta strefa warstwy rogowej  ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Do niej migrują martwe komórki z niższych warstw naskórka. Ponieważ martwe komórki są nam zbędne, więc ulegają złuszczeniu, właśnie w warstwie stratum disjunctum.

Dlaczego peeling jest ważny?

Peeling, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa peel (obierać) sprawia, że proces złuszczania zachodzi szybciej i jest bardziej efektywny. Prócz tego pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Poprzez usuwanie martwych komórek, peeling stymuluje naskórek do produkcji nowych komórek.  Pobudza również krążenie, rozjaśnia przebarwienia, pomaga spłycić blizny, a nawet wygładza drobne zmarszczki. Dzięki uwolnieniu naskórka z bariery martwych komórek, stymuluje wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w balsamach i innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Regularne stosowanie peelingu sprawia, że skóra jest gładka, oczyszczona i świeża. W dalszej perspektywie pomaga zachować jej młody wygląd.

Rodzaje peelingów

Najprostszy podział peelingów opiera się na metodzie ich działania. Wyróżnia się więc peelingi mechaniczne i enzymatyczne. Peelingi mechaniczne, zwane również scrubami,  zawierają drobinki, które poprzez tarcie złuszczają martwy naskórek. Z kolei istotą działania peelingów enzymatycznych jest działanie zawartych w nich substancji chemicznych lub organicznych - mineralnych lub roślinnych. Substancje te skutecznie rozpuszczają martwy naskórek i zanieczyszczenia.

Jaki rodzaj peelingu wybrać?

Dobór peelingu zależy od rodzaju skóry, jej wrażliwości na czynniki mechaniczne i specyficznych wymagań. Peeling mechaniczny ciała wskazany jest dla osób którym służy oczyszczanie poprzez tarcie. Taki peeling oddziałuje bardzo intensywnie i oprócz funkcji oczyszczającej pozwala na efektywny, pobudzający masaż.  Przeciwwskazaniem do stosowania peelingów mechanicznych, szczególnie tych gruboziarnistych, są podrażnienia i zaczerwienienia, poszerzone i popękane naczynka, żylaki, ropne zmiany skórne ropne oraz dermatozy takie jak trądzik pospolity i różowaty.

Jakie składniki są wykorzystywane w peelingach mechanicznych?

Peeling mechaniczny składa się z pełniących funkcję ścierną drobinek oraz substancji, w której są zawieszone. Jego składniki powinny być tak dobrane, aby spełniać swoje zadanie w najbardziej optymalny sposób. Dobry peeling to jednak nie tylko ścieranie, ale także pielęgnacja. Godne polecenia są peelingi organiczne, które opierają się na naturalnych składnikach roślinnych i mineralnych. W naturalnych peelingach często wykorzystywane są takie surowce jak kawa, otręby, cukier, czy zmielone orzechy i ich łupiny. Szczególnie dużym uznaniem cieszą się trzy ostatnie składniki.

Cukier - peelingi cukrowe wykorzystują jeden z najprostszych, naturalnych składników. Drobinki cukru doskonale spełniają funkcję peelingującą. Dodatkowym atutem jest łatwość z jaką spłukuje się cukier ze skóry. (Organic Life Peeling cukrowy)

Sól - peelingi solne jako drobinki złuszczające wykorzystują kryształki soli. Oprócz funkcji ściernych sól zawiera wiele istotnych dla kondycji skóry składników mineralnych. Nie tylko oczyszcza skórę, ale również wzmacnia ją, odżywia,  tonizuje i działa przeciwbakteryjnie. (Bania Agafii - solny scrub do ciała)

Łupiny orzechów i orzechy - doskonałym surowcem wykorzystywanym w peelingach są różne gatunki orzechów, a także ich łupiny. Po zmieleniu nie tylko spełniają funkcje mechaniczne, ale również przekazują skórze wartości odżywcze. Ze względu na naturalną zawartość olejów orzechy dodatkowo natłuszczają i nawilżają skórę, dzięki czemu idealnie nadają się dla suchej skóry. ( Bania Agafii cedrowy peeling do ciała, Bania Agafii jałowcowy scrub do ciała )

Oczywiście same peelingujące drobinki to nie wszystko. Dobry peeling powinien zawierać również składniki odżywcze i pielęgnujące. W przypadku peelingów naturalnych, wykorzystywane są często ekstrakty, oleje i woski roślinne, a także składniki mineralne. Często wykorzystywanymi olejami są olej kokosowy, macadamia, oliwkowy, rokitnikowy, czy cytrusowy. Cenne właściwości mają woski, na przykład z jodły syberyjskiej lub innych drzew. Także wosk pszczeli to bogactwo wartości nawilżających i odżywczych.

Naturalne peelingi enzymatyczne

Dla osób, które z różnych względów nie mogą stosować peelingów mechanicznych przeznaczone są peelingi gładkie, oddziałujące jedynie poprzez zawarte w nich substancje.  Funkcję taką spełnia między innymi mydło Savon Noir. (ALEPIA Mydło Czarne peelingujące) Zawarta w nim oliwa z oliwek oraz miazga z macerowanych w soli czarnych oliwek, doskonale oczyszczają skórę. Dodatkowo mydło to natłuszcza i nawilża skórę. Podobne działanie ma błoto z Morza Martwego, które dodatkowo wzbogaca skórę o cenne składniki mineralne. (mydło naturalne błoto i sól z Morza Martwego, błoto z Morza Martwego). Wykorzystywane jako peelingi są również różne rodzaje glinek kosmetycznych, które oprócz oczyszczania spełniają funkcje ściągające, tonizujące i detoksykacyjne. Glinka czerwona i różowa wzmacniają również naczynia krwionośne. (glinki) Dobór glinek powinien uwzględniać indywidualne preferencje skóry. (więcej o glinkach kosmetycznych tutaj)

Rękawice, kamienie, myjki i gąbki peelingujące

Peeling mechaniczny może być również wykonywany przy użyciu rękawic, kamieni, myjek i gąbek peelingujących. Stosowanie ich połączone jest z relaksującym i pobudzającym układ krwionośny, masażem całego ciała. Rękawice doskonale sprawdzają się również jako element wzmacniający działanie oczyszczających mydeł, na przykład wspomnianego mydła Savon Noir.  Rękawica dedykowana temu marokańskiemu mydłu nosi nazwę Kessa.

Peeling. Jak często go stosować?

Częstotliwość stosowania peelingów należy ustalić obserwując reakcję skóry. Na ogół zaleca się, że zabieg ten wykonywany być powinien nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jednak zależy to od indywidualnych preferencji skóry.

Polecane produkty

Najel - myjka do sauny naturalna - dwustronna - rękawica Loofa do kąpieli masażu i peelingu

Najel - myjka do sauny naturalna - dwustronna - rękawica Loofa do kąpieli masażu i peelingu

Najel myjka do sauny naturalna, dwustronna. Rękawica Loofa do kąpieli masażu i peelingu. Idealnie usuwa obumarły naskórek, pobudza do regene...
ALEPIA Mydło Czarne peelingujące Savon Noir 200ml

ALEPIA Mydło Czarne peelingujące Savon Noir 200ml

ALEPIA Mydło Czarne peelingujące Savon Noir służy do przygotowania skóry do peelingu. Jest bardzo łagodne i skuteczne ponad miarę. Jest prod...
EcoBios ALOES & GRANAT wygładzający i nawilżający peeling do ciała 200ml

EcoBios ALOES & GRANAT wygładzający i nawilżający peeling do ciała 200ml

EcoBios organiczny wygładzający i nawilżający peeling do ciała z aloesem i granatem. Peeling do ciała w kremie, który łączy efekt nawilżenia...
Babuszka Agafia Taiga Banya czarny peeling do ciała z wyciągiem z 37 ziół 300ml

Babuszka Agafia Taiga Banya czarny peeling do ciała z wyciągiem z 37 ziół 300ml

Naturalny, czarny oczyszczający peeling Agafii do ciała na bazie 37 ziół i węgla drzewnego. Węgiel drzewny dzięki właściwościom absorbującym...
Vitamine scrub peeling do ciała Energy Arancia & Zenzero ze świeżym sokiem z pomarańczy i imbiru 200ml

Vitamine scrub peeling do ciała Energy Arancia & Zenzero ze świeżym sokiem z pomarańczy i imbiru 200ml

Vitamine scrub peeling do ciała Energy Arancia & Zenzero ze świeżym sokiem z pomarańczy i imbiru. Naturalna formuła złuszczająca z granulkam...