Kręcone włosy – jak o nie dbać?

 

Kręcone włosy, spływające kaskadami po ramionach, to jedne z najbardziej charakterystycznych atrybutów bajkowych księżniczek. Złociste pukle Roszpunki, hebanowe sploty królewny Śnieżki– klasyka literatury wyraźnie wskazuje, że loki od dawna są przedmiotem podziwu i pożądania, szczególnie u płci pięknej. Baśnie nie wspominają jednak o całkowicie niebajecznych, wręcz prozaicznych trudnościach związanych z posiadaniem kręconych włosów. Rzeczywistość jest bowiem brutalna – loki to włosy wyjątkowo trudne do okiełznania. W jaki sposób należy je pielęgnować, aby wydobyć ich piękno?

Czemu włosy kręcone… kręcą się?

Pytanie o przyczynę, dla której jedna osoba ma włosy proste jak drut, a włosy drugiej składają się z burzy loków, pada dość często. Okazuje się, że naturalne loki są prezentem, który otrzymuje się w spadku po przodkach. To, że ktoś ma włosy kręcone, jest w głównej mierze uzależnione od genów. To one decydują o strukturze chemicznej i budowie włosa, a także o tym, pod jakim kątem rozmieszczone są w skórze mieszki włosowe.

Dlaczego kręcone włosy się prostują?

Kolejne często zadawane, czasem rozpaczliwe pytanie, dotyczy tego, dlaczego loki tracą skręt. Dlaczego włosy nagle odmawiają współpracy i zamiast burzy sprężynek otrzymujemy napuszony stóg siana? Jedną z przyczyn, tą niezależną od nas, są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Mogą mieć one związek z zaburzeniami na tle tarczycowym lub innym, lecz również ze stanami fizjologicznymi takimi jak ciąża, laktacja lub menopauza. Powodami, dla których loki tracą swój skręt, są jednak najczęściej błędy w pielęgnacji.

Nagminnie powielanymi, a w przypadku kręconych włosów bardzo szkodliwymi działaniami są:

  • stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków pielęgnacyjnych, które pokrywają włosy grubą warstwą,
  • niedostateczne odżywienie i nawilżenie,
  • nieodpowiednia codzienna pielęgnacja, tj. zbyt częste szczotkowanie włosów, używanie źle dobranej szczotki, niewłaściwy sposób suszenia,
  • używanie nieodpowiedniego kosmetyku do układania włosów, który zamiast pogłębiać skręt włosów, prostuje je.

W jaki sposób pielęgnować loki?

Wiemy już, że przyczyny, dla których włosy przestają się kręcić, mogą być rozmaite, należałoby więc odpowiedzieć na bardziej istotne pytanie. Kręcone włosy – jak dbać o ich potencjał, aby stanowiły ozdobę, a nie utrapienie i powód do rozpaczy? Podstawą prawidłowej pielęgnacji włosów kręconych jest utrzymanie równowagi pomiędzy następującymi składnikami - proteinami, humektantami i emolientami. Ten idealny stan to równowaga PEH i dobrze jest zapamiętać tę nazwę, bo często przewija się ona we wszelkich tematycznych artykułach dotyczących pielęgnacji włosów.

Równowaga PEH – jak ją osiągnąć?

Doprowadzenie włosów do stanu równowagi nie jest proste, lecz z pewnością możliwe. Opiera się w dużej mierze na obserwowaniu reakcji włosów na poszczególne zabiegi i stosowane kosmetyki. Stosując metodę prób i błędów należy dobrać optymalną dla własnego rodzaju włosów ilość protein, humektantów i emolientów.

Proteinowanie włosów kręconych

Włosy wyraźnie pozbawione życia i blasku, opadające i z niewyrazistym skrętem, potrzebują dawki protein. Sposobem na ich dostarczenie są przede wszystkim odżywki, balsamy i maski, ale również szampony. Spośród nich warto wybrać takie, które w składzie posiadają dużo białek - należą do nich z pewnością wszelki odżywki jajeczne. Kosmetyki białkowe to również te zawierające keratynę, kakao, algi, kolagen, hydrolizaty pszenicy, owsa, migdałów.

Humektanty - czym są i jak je stosować?

Humektanty to wszelkie substancje, które są w stanie nawilżyć włosy. Kręcone włosy mają naturalną tendencję do przesuszania, więc substancje te są w ich przypadku niezwykle ważne. Najlepiej jest je stosować razem z proteinami i emolientami, które będą hamować ich odparowywanie. Humektanty w kosmetykach do włosów to między innymi miód, panthenol, cukier, aloes, ksylitol, gliceryna.

Emolienty w pielęgnacji włosów

Istotną rolę w pielęgnacji odgrywają emolienty. Ich główną funkcją jest zabezpieczanie włosów przed utratą wilgoci, poprzez tworzenie na nich specyficznej warstwy ochronnej. Emolienty są więc wsparciem dla nawilżających humektantów. Bez nich zabiegi nawilżające nie miałyby sensu, bo wilgoć szybko odparowałaby z włosów. Emolientami, które warto stosować w pielęgnacji włosów, są między innymi oleje roślinne, alkohole tłuszczowe, masła, woski i silikony. Warto nadmienić, że bardzo popularne ostatnimi laty olejowanie włosów, jest zabiegiem polecanym szczególnie dla osób mających loki.

Kręcone włosy jak je pielęgnować na co dzień?

Podstawą pielęgnacji wszystkich włosów jest oczywiście mycie. Jaki jest najwłaściwszy sposób mycia loków? Przede wszystkim warto je połączyć z pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi, nie ograniczając się jedynie do stosowania szamponu.


Metoda OMO – postaw na odżywienie

Najczęściej polecana przez osoby posiadające włosy kręcone jest metoda mycia włosów zwana OMO. Jej pełna nazwa to – „odżywianie – mycie – odżywanie”. Co ciekawe, w głównej mierze polega ona na stosowaniu odżywek, a nie szamponów. Mycie włosów tą metodą przebiega etapowo.
Etap I
W pierwszym etapie na całą długość włosa należy nałożyć odżywkę lub olej. Najlepiej sprawdzą się tu odżywki bez silikonów – w tym momencie mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli do odżywiania włosów używamy oleju, możemy przed jego nałożeniem zwilżyć włosy hydrolatem.
Etap II
Po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu minutach, na skórę głowy należy nałożyć delikatny szampon. Szamponem myjemy przede wszystkim skórę głowy, włosy staramy się umyć odżywką, następnie kosmetyki dokładnie spłukujemy wodą.
Etap III
Trzeci etap to nałożenie ulubionej odżywki lub maski, a następnie dokładnie spłukanie jej wodą.

W jaki sposób suszyć loki?

Kręcone włosy nie lubią sztucznego suszenia włosów, chyba że jest ono przeprowadzane przy umiejętnym użyciu dyfuzora. Podmuch suszarki nadmiernie wysusza włosy, ingeruje w ich kształt, a nawet łamie. Naturalne suszenie jest dla nich o wiele zdrowsze. Jednak, aby wspomóc nieco matkę naturę, można uciec się do technik suszenia dedykowanych szczególnie włosom kręconym. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. plopping. W technice tej wilgotne włosy układane są warstwami, przy pochylonej głowie, na płachcie miękkiego, chłonnego materiału, który następnie związywany jest na karku. Powstały turban, można zdjąć po mniej więcej dwudziestu minutach, a następnie zastosować ulubiony stylizator i pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia. Plopping świetnie wydobywa skręt włosów i sprawia, że loki są bardziej sprężyste i elastyczne.

Kiedy czesać włosy?

Częste czesanie włosów w przypadku loków może przynieść więcej szkody niż korzyści. Rozczesane tracą skręt, zaczynają się puszyć i wyglądają co najmniej niekorzystnie. Mimo to od czasu do czasu nawet kręcone włosy potrzebują czesania. Pomaga ono usunąć stare włosy i pobudza krążenie krwi. Loki najlepiej jest jednak czesać wyłącznie przed myciem, ewentualnie po jego zakończeniu można rozczesać włosy grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

W jaki sposób układać loki?

Jeśli chcemy wydobyć skręt włosów, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego stylizatora. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do stylizacji włosów kręconych, jednak najczęściej polecany jest żel do układania włosów. Stylizatory w postaci żelu nie obciążają włosów i nie wysuszają ich, a za to pozwalają wydobyć i utrwalić skręt loków. Kosmetyk najlepiej jest nakładać na włosy wilgotne, wgniatając je w poszczególne pasma.

Naturalna ozdoba, o którą trzeba dbać

Niewłaściwie pielęgnowane loki potrafią być przyczyną wielu zgryzot dbających o swój wygląd osób. Nieumiejętne stosowanie kosmetyków, niewłaściwy sposób mycia i czesania, odbierają włosom elastyczność i żywotność, sprawiają, że kręcone włosy stają się suche i matowe. Wprowadzenie w życie rad dotyczących ich pielęgnacji szybko przyniesie efekty w postaci pięknych, naturalnych loków, które z czasem będą w coraz lepszej kondycji.

Polecane produkty

Babaria szampon definujący i nawilżający do włosów kręconych 500ml

Babaria szampon definujący i nawilżający do włosów kręconych 500ml

Babaria szampon definiujący i nawilżający włosy kręcone lub falowane z pistacjami i mlekiem kokosowym. Definiuje i nawilża falowane lub kręc...