Naturalne i skuteczne sposoby ochrony przed ukąszeniami komarów, kleszczy i meszek

 

Ukąszenia owadów, takich jak komary, kleszcze i meszki, mogą zepsuć naszą przyjemność podczas aktywności na świeżym powietrzu. Nie tylko powodują swędzenie i dyskomfort, ale także mogą być nosicielami różnych chorób. Chociaż istnieje wiele komercyjnych środków ochrony, niektóre z nich zawierają sztuczne substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska. W tym artykule przedstawimy naturalne i skuteczne sposoby na ochronę przed ukąszeniami komarów, kleszczy i meszek.

Charakterystyka i objawy ukąszeń poszczególnych Insektów: Komarów, Kleszczy i Meszek

1. Komary:

Charakterystyka: Komary to drobne owady należące do rzędu muchówek. Samice komarów żywią się krwią, która jest dla nich niezbędna do rozrodu. Mają charakterystyczne długie nóżki i cienkie, owłosione ciało. Często występują w pobliżu wody, gdzie składają jaja.

Objawy ukąszeń: Ukąszenia komarów są powszechne i zazwyczaj powodują świąd i zaczerwienienie skóry. Objawy ukąszenia komara obejmują:

 • Świąd: Jest to najczęstszy objaw ukąszenia komara. Świąd może być irytujący, ale zazwyczaj ustępuje po kilku dniach.
 • Obrzęk: Reakcja alergiczna na ślinę komara może spowodować obrzęk wokół miejsca ukąszenia.
 • Rumień: Skóra wokół miejsca ukąszenia może stać się zaczerwieniona.
 • Małe guzki: U niektórych osób ukąszenia komarów mogą spowodować powstanie małych guzków na skórze.

2. Kleszcze:

Charakterystyka: Kleszcze są małymi pasożytami należącymi do rzędu pajęczaków. Żywią się krwią zwierząt, w tym ludzi. Mają charakterystyczne kształty, ich ciało składa się z głowy, przedtułowia i odwłoka. Kleszcze są najczęściej spotykane w lasach, trawiastych obszarach i na roślinach.

Objawy ukąszeń: Ukąszenia kleszczy są bardziej problematyczne niż ukąszenia komarów, ponieważ kleszcze mogą być nosicielami różnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Objawy ukąszenia kleszcza mogą się różnić w zależności od typu choroby, ale najczęstsze objawy obejmują:

 • Czerwona plama: Po usunięciu kleszcza na skórze może pojawić się czerwona plama, która może się powiększać.
 • Obrzęk: Miejsce ukąszenia może się obrzękać.
 • Ból i swędzenie: Skóra wokół miejsca ukąszenia może być bolesna i swędząca.
 • Wysypka: W niektórych przypadkach ukąszenie kleszcza może powodować pojawienie się wysypki.

3. Meszki:

Charakterystyka: Meszki to małe, krępe owady należące do rzędu muchówek. Często spotyka się je w wilgotnych i bagnistych obszarach. Są aktywne głównie w okresie letnim i na początku jesieni.

Objawy ukąszeń: Ukąszenia meszków są bardzo bolesne i irytujące. Ich ukąszenia są podobne do ukąszeń komarów, ale zazwyczaj są bardziej dotkliwe. Objawy ukąszeń meszków obejmują:

 • Intensywny ból: Ukąszenia meszków są często bardziej bolesne niż ukąszenia komarów.
 • Obrzęk: Miejsce ukąszenia może się mocno obrzękać.
 • Pieczenie: Ukąszenie meszka może powodować uczucie pieczenia wokół miejsca ukąszenia.
 • Wysypka: U niektórych osób ukąszenia meszków mogą powodować pojawienie się wysypki.

Każdy z wymienionych owadów ma swoje charakterystyczne cechy oraz objawy ukąszeń. Warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, aby uniknąć ukąszeń, ale jeśli do nich dojdzie, warto monitorować skórę i w razie konieczności skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku ukąszeń kleszczy, które mogą być związane z potencjalnymi chorobami przenoszonymi przez te owady.

Jak skutecznie zapobiegać ukąszeniom przez insekty naturalnymi sposobami?

1. Olejki eteryczne: Olejki eteryczne są doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym owady. Kilka z nich jest szczególnie skutecznych w odparciu komarów, kleszczy i meszków. Należy jednak pamiętać, że niektóre olejki mogą być drażniące dla skóry, więc zawsze warto przeprowadzić test skórny przed ich użyciem. Oto kilka najbardziej efektywnych olejków:

 • Olejek eukaliptusowy: Posiada silne działanie odstraszające komary i działa również przeciwko kleszczom.
 • Olejek lawendowy: Wspaniale działa przeciwko komarom, ale także ma relaksujące działanie na nasz układ nerwowy.
 • Olejek cytrynowy: Odstrasza komary, meszki i może pomóc w ochronie przed kleszczami.
 • Olejek miętowy: Działa odstraszająco na komary i meszki, a jego przyjemny zapach odświeża powietrze.

Dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego do oleju bazowego, takiego jak olej jojoba lub oliwa z oliwek, aby uzyskać bezpieczny i skuteczny środek odstraszający.

2. Cynamon: Cynamon ma działanie odstraszające dla komarów. Możesz użyć olejku cynamonowego lub po prostu umieścić cynamon w niewielkich ilościach na otwartej półce, aby odstraszyć owady. Jednak pamiętaj, że niektóre osoby mogą być uczulone na cynamon, więc stosuj z umiarem.

3. Octowy spray: Spryskanie skóry rozcieńczonym octem jabłkowym może pomóc odstraszyć komary i meszki. Połącz jedną część octu z jedną częścią wody i wlej do butelki z atomizerem. Unikaj spryskiwania otwartych ran i podrażnionej skóry.

4. Naturalne rośliny odstraszające: Rośliny takie jak mięta, lawenda, bazylia, nagietek i trzcina cytrynowa zawierają naturalne olejki, które odstraszają owady. Posadzenie tych roślin w ogrodzie lub trzymanie wazonów z nimi na tarasie może pomóc zmniejszyć liczbę owadów wokół nas.

5. Długa garderoba: Kiedy wybierasz się na spacery po lesie lub trawiastych obszarach, warto ubrać się w długie spodnie i koszulki z długimi rękawami. Zmniejszy to powierzchnię skóry dostępną dla kleszczy i meszków. Warto także wybrać jasne kolory ubrań, które pomogą zauważyć ewentualne owady.

6. Siatki i moskitiery: Zainwestuj w siatki na okna i drzwi, aby chronić wnętrza przed komarami i meszkami. Gdy wybierasz się na biwak czy piknik, rozstaw również moskitierę nad stołem, aby uniknąć natrętnych owadów.

Ochrona przed ukąszeniami komarów, kleszczy i meszek nie musi wiązać się z użyciem agresywnych chemikaliów. Naturalne środki są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale również mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Wypróbuj opisane powyżej metody, a z pewnością będziesz cieszyć się przyjemnymi i bezpiecznymi wypadami na łonie natury. Pamiętaj jednak, że w przypadku obszarów silnie zainfekowanych chorobotwórczymi insektami, warto także skorzystać z odpowiednich środków odstraszających zatwierdzonych przez instytucje zdrowia.

Polecane produkty

Naturalna świeca sojowa leśna przeciw komarom i insektom - Eukaliptus, Mięta Pieprzowa, Trawa Cytrynowa -120ml

Naturalna świeca sojowa leśna przeciw komarom i insektom - Eukaliptus, Mięta Pieprzowa, Trawa Cytrynowa -120ml

Naturalna świeca sojowa przeciw insektom. Ręcznie wykonana. Świeca sojowa odstraszająca komary bazująca na naturalnych olejkach. Zapalona w ...
Naturalna mieszanka leśna - olejek przeciwko komarom i insektom spray 50ml

Naturalna mieszanka leśna - olejek przeciwko komarom i insektom spray 50ml

Naturalna mieszanka leśna na bazie oleju ze słodkich migdałów oraz olejków eterycznych (z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, eukaliptusow...
Eko Komary ekologiczny naturalny aktywny olejek spray na komary kleszcze i meszki 100ml

Eko Komary ekologiczny naturalny aktywny olejek spray na komary kleszcze i meszki 100ml

EKO KOMARY - Ekologiczny, naturalny, aktywny spray na komary, kleszcze i meszki. Skuteczna mieszanka na bazie certyfikowanych olejków eteryc...
Song of India Kadzidła Citronella - Przeciw Komarom i na infekcje oddechowe - Patyczki 15g

Song of India Kadzidła Citronella - Przeciw Komarom i na infekcje oddechowe - Patyczki 15g

Naturalne kadzidła z citronellą są idealnym sposobem na stworzenie przyjemnej atmosfery w ogrodzie, zapewniając świeży i bezpieczny dla środ...
Song of India Świeczki Citronella odstraszające komary 10 szt wykonywane w Indiach

Song of India Świeczki Citronella odstraszające komary 10 szt wykonywane w Indiach

Świeczki z citronellą to jeden z najszybszych i najbezpieczniejszych dla Twojego zdrowia sposobów na ochronę przed komarami. Wyprodukowane w...

Polecane artykuły

Magiczne zalety olejku migdałowego w kosmetyce

Magiczne zalety olejku migdałowego w kosmetyce

19-05-2022
Czym jest olejek migdałowy? Olej migdałowy jest naturalnym olejem, który jest pozyskiwany z migdałów, które są nasionami drzewa migdałowego. Olej...
Kolagen i jego działanie na skórę

Kolagen i jego działanie na skórę

13-04-2023
Czym jest kolagen? Kolagen to białko, które stanowi około 30% białek organizmu. Występuje w skórze, kościach, mięśniach, ścięgnach i...
Czarnuszka i jej właściwości w kosmetykach: Sekret piękna z natury.

Czarnuszka i jej właściwości w kosmetykach: Sekret piękna z natury.

25-07-2023
W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywają naturalne składniki w kosmetykach, a jednym z najbardziej wszechstronnych i wartościowych...