Przewlekłe choroby skóry. Jak wspomóc leczenie?

 

Osoby borykające się z różnego typu dolegliwościami skórnymi, wiedzą jak bardzo potrafią one uprzykrzyć życie. Szczególnie uciążliwe są dermatozy o przewlekłym oraz nawracającym charakterze. Poszukując sposobów złagodzenia objawów, warto wesprzeć farmakoterapię naturalnymi kosmetykami, o składzie bezpiecznym dla obciążonej chorobą skóry.

Najczęstsze choroby skóry

Jednymi z najczęściej spotykanych chorób skóry o przewlekłym charakterze, są atopowe zapalenie skóry (AZS), łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), łuszczyca oraz trądzik różowaty. Choć dolegliwości te różnicuje etiologia oraz objawy, posiadają jednak co najmniej jedną wspólną cechę - oporność na leczenie. Należy przy tym zaznaczyć, że terapię omawianych chorób należy prowadzić pod okiem lekarza specjalisty, stosując się ściśle do jego wskazań. Jednak nawet specjalistyczne leczenie farmakologiczne nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty. Dlatego też wprowadzenie odpowiednich kosmetyków naturalnych do codziennej pielęgnacji skóry jest bardzo dobrym posunięciem.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry jest zapalną chorobą skóry, o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Jej pierwsze objawy pojawiają się zwykle już we wczesnym dzieciństwie. Należą do nich przede wszystkim rumieniowo-złuszczające, silnie swędzące zmiany skórne. Początki choroby mogą przejawiać się jedynie wzmagającą się szorstkością i suchością skóry, które to objawy przekształcają się następnie w poważniejsze ogniska zapalne. Występują one przede wszystkim w obrębie twarzy, stopniowo obejmując resztę ciała. Przyczyny AZS stanowią kompilację czynników genetycznych, immunologicznych, środowiskowych - w tym alergenów, a także zanieczyszczeń, warunków klimatycznych oraz czynników psychosomatycznych. W tym ostatnim przypadku kluczową rolę odgrywa występowanie stresu. AZS nie jest chorobą zaraźliwą.

Łuszczyca

Podobnie jak w przypadku AZS, łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Występuje na wspólnym podłożu genetycznym, immunologicznym i środowiskowym. Choć łuszczyca jest chorobą skóry może prowadzić do zajęcia stawów oraz współwystąpienia zespołu metabolicznego, które z kolei mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wyróżnia się kilka odmian łuszczycy, jednak najczęściej występującą jest łuszczyca zwykła, ewentualnie łuszczyca paznokci. Objawami łuszczycy są płasko - wyniosłe grudki o czerwonawej barwie, pokryte białawymi łuskami. Po usunięciu łuski widoczna jest błyszcząca powierzchnia, jest to tak zwany objaw stearynowej świecy. Może również wystąpić punktowe krwawienie. Zmiany łuszczycowe lubią pojawiać się w miejscu urazu skórnego. Łuszczycą nie jest chorobą zakaźną.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest dermatozą dotyczącą osób dorosłych, bowiem występuje  około trzydziestego roku życia. Objawia się przede wszystkim zaczerwieniem twarzy oraz rumieniem, a także grudkami i krostkami. Zmiany występują głównie w obrębie twarzy, rzadziej na szyi, dekolcie czy za uszami. Sporadycznie zmiany występują na owłosionej skórze głowy. Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca znane. Przypuszcza się, że mogą one leżeć w zaburzeniach immunologicznych oraz naczynioruchowych.

Zobacz najlepsze naturalne kosmetyki pomocne w walce z trądzikiem.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której objawy są bardzo zbliżone do objawów atopowego zapalenia skóry. Podobieństwo to jest tak duże, że aż nazbyt często te dwie jednostki chorobowe są ze sobą mylone. Niestety niesie to za sobą konsekwencje w postaci nieprawidłowego leczenia. Podobnie jak w przypadku AZS, w ŁZS występuje rumień i złuszczanie naskórka. Wykwity występują w podobnych miejscach, jednak ŁZS częściej występuje w brwiach oraz na owłosionej skórze głowy. W ŁZS zmiany skórne nie są suche, lecz przetłuszczone, co spowodowane jest łojotokiem. Nie występuje świąd lub jest znacznie słabszy niż w AZS, z tego też powodu nie są widoczne charakterystyczne ślady po zadrapaniach. Choroba może się uwidocznić już w pierwszych tygodniach życia. Bezpośrednią przyczyną choroby jest nadprodukcja gruczołów łojowych, wywoływana przez czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne, jak również zakażenia grzybicze skóry. W przypadku podłoża grzybiczego istnieje możliwość zarażenia chorobą.

 

Dla skóry z AZS, łuszczycą i trądzikiem różowatym: emolienty

Kluczowym elementem codziennej pielęgnacji skóry problemowej jest wzmocnienie naturalnej bariery naskórkowej. Dlatego bardzo pomocne jest stosowanie preparatów zawierających emolienty. Emolienty są substancjami nawilżającymi, natłuszczającymi i zmiękczającymi skórę, stanowiącymi składniki wielu kosmetyków. Głównym zadaniem emolientów jest odbudowa i wzmacnianie warstwy lipidowej naskórka. Gwoli ścisłości - często emolientami nazywane są zawierające je, gotowe już preparaty. Emolienty powinny być regularnie i często stosowane w terapii AZS i łuszczycy. W przypadku AZS emolienty należy stosować nawet trzy, cztery razy dziennie, przez okres co najmniej dwóch tygodni! Pozwoli to na odbudowę bariery naskórkowej, złagodzenie świądu oraz suchości skóry. Emolienty są również przydatne w terapii trądziku różowatego, ale w tym przypadku ich stosowanie nie powinno być tak intensywne. Z kolei w przypadku ŁZS emolienty mogą sprawdzić się w leczeniu skóry głowy, natomiast nie ma wskazań do ich regularnego stosowania.

Naturalne emolienty

Do niezwykle skutecznych emolientów należy mocznik, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jego kosmetyczny odpowiednik wpływa silnie nawilżająco na skórę. Preparaty zawierające tę substancję są szczególnie zalecane osobom z AZS.  Jeśli w składzie kosmetyków nie występuje słowo mocznik  warto poszukać go pod nazwą urea Z kolei oleje roślinne również nawilżają, a także natłuszczają skórę. Chętnie stosowanymi olejami są między innymi oliwa z oliwekolej arganowyolej z pestek winogron (kosmetyki Biolaven)olej z rokitnika, olej jojobamasło shea i wiele innych.

Gdzie szukać emolientów?

Emolienty znajdziemy praktycznie w każdym kosmetyku nawilżającym. Czym większa jest zawartość emolientów, tym skuteczniejsze jest nawilżające i natłuszczające działanie kosmetyku. Wśród kosmetyków myjących zawierających emolienty dobrą opinią cieszą się mydło aleppo - najlepiej w stężeniu maksymalnie do 40%, mydło marsylskie,  a także mydło arganowe. Emolienty zawarte są w kremach nawilżającychserum do twarzy (np. olejowa esencja)balsamach do ciała i innych kosmetykach.

 

Co dla skóry z ŁZS?

W przypadku ŁZS głównym celem działania terapeutycznego, jest normalizacja działania gruczołów łojowych, złuszczanie i działanie przeciwgrzybicze.

Szampony przeciwłupieżowe 

W przypadku skóry głowy, gdzie często występują zmiany chorobowe, należy używać szamponów przeciwłupieżowych. Przy okazji warto wspomnieć, że szampon przeciwłupieżowy będzie również przydatny w walce z łuszczycą, w pierwszym etapie leczenia, tj. w fazie złuszczania. Substancjami, których warto szukać w składzie szamponów są między innymi dziegieć (szampon dziegciowy), selen i cynk.

Substancje przeciwgrzybicze i oczyszczające

Łojotokowemu zapaleniu skóry często towarzyszą zmiany grzybicze. Dlatego do codziennej pielęgnacji należy wprowadzić przeciwdziałające im substancje. Należą do nich przede wszystkim mydła naturalne, w tym przywołane już wcześniej mydło Aleppo. W przypadku ŁZS warto pokusić się o wypróbowanie mydła o wyższym stężeniu oleju laurowego, nawet 50%.  Dobrze sprawdzi się również mydło Savon Noir, które może również pełnić rolę enzymatycznego peelingu.

Pozostając w temacie peelingu, w pielęgnacji z skóry z ŁZS należy pamiętać o regularnym pozbywaniu się martwego naskórka, oczyszczaniu porów i regulacji wydzielania sebum. Najodpowiedniejsze będą peelingi enzymatyczne, których działanie jest skuteczne, a niewymagające mechanicznego tarcia, które mogłoby uszkodzić delikatną tkankę.

Z oczyszczaniem skóry świetnie poradzi sobie również glinka zielona, która ma silne właściwości oczyszczające, absorpcyjne i ściągające. Dodatkowo jej działanie antyseptyczne  pozytywnie wpłynie na kondycję skóry łojotokowej. Zieloną glinkę można również z powodzeniem stosować na owłosioną skórę głowy, gdzie również świetnie spełni swoją rolę.

 

Co na trądzik różowaty?

Skóra z trądzikiem różowatym to skóra wrażliwa, a równocześnie wymagająca oczyszczenia. Konieczne jest również redukowanie podrażnień i zaczerwienień. Wiąże się to nieodłącznie ze wzmacnianiem naczyń krwionośnych.

Oczyszczanie - mydła, żele i peelingi

Do codziennego mycia należy używać dobrze nawilżających mydeł naturalnych oraz żeli czy pianek myjącychOczyszczanie cery trądzikowej powinno być równocześnie delikatne i dogłębne. Dlatego, podobnie jak w przypadku ŁZS przydatne będą peelingi enzymatyczne, oraz kosmetyki oczyszczające z kwasami.  Dobrze sprawdzi się Glinka czerwonaktóra  równocześnie oczyszcza skórę, łagodzi podrażnienia, a dzięki wysokiej zawartości żelaza -  wzmacnia naczynka krwionośne. Jest idealna dla skóry z trądzikiem różowatym, a także skóry naczynkowej.

Redukcja zaczerwienień

Z kolei w walce z zaczerwienieniami sprawdzi się krem z hesperydyną, substancją która uszczelnia naczynia krwionośne i likwiduje stan zapalny. Działanie hesperydyny jest udowodnione badaniami naukowymi.

Filtry UV

Osoby z trądzikiem różowatym są zmuszone do minimum zredukować czas przebywania na słońcu, ponieważ promieniowanie UV znacząco pogarsza stan skóry. Ponieważ jednak nie ma realnej możliwości całkowitego uniknięcia światła słonecznego, osoby chore koniecznie powinny sięgnąć po kosmetyki na słońce, najlepiej z wysokimi filtrami.

 

Kosmetyki naturalne mogą skutecznie wspomóc leczenie dermatoz w ostrej fazie choroby. Są również skuteczne w zapobieganiu nawrotom i zaostrzeniom dolegliwości. Warto po nie sięgnąć, jeśli czujemy, że dotychczas prowadzone leczenie jest mało efektywne. Pamiętajmy jednak, aby nie rezygnować ze stosowanych leków, chyba że zostanie to zalecone przez lekarza.