SLS vs. SLES w Kosmetykach: Co Musisz Wiedzieć i Jakie Są Ich Alternatywy

 

Kosmetyki i produkty do pielęgnacji osobistej są codziennym elementem naszego życia. Wszystkie te kremy, szampony, żele pod prysznic, pasty do zębów i mydła zawierają różne składniki, które pomagają w oczyszczeniu i pielęgnacji ciała. Jednymi z tych składników są SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Ale czym się różnią te dwie substancje, i dlaczego warto zwrócić uwagę na ich obecność w kosmetykach?

Kosmetyki i produkty do pielęgnacji osobistej są nieodłączną częścią naszej codziennej pielęgnacji i higieny. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakie składniki znajdują się w tych produktach i jakie mogą mieć one wpływ na naszą skórę, włosy i środowisko. Dwa z tych składników, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), budzą wiele kontrowersji i warto dowiedzieć się, dlaczego niektórzy konsumenci starają się ich unikać.

SLS i SLES: Co to za substancje?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to sól laurylosiarczanu sodu. Jest to jeden z najczęściej stosowanych detergentów w kosmetykach i produktach do pielęgnacji osobistej. Jego główną funkcją jest tworzenie piany oraz usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru oleju z ciała i włosów. Można go znaleźć w produktach takich jak szampony, żele pod prysznic, mydła, pasty do zębów, a nawet w niektórych produktach gospodarstwa domowego.

SLES (Sodium Laureth Sulfate) to sól etoksylowanego laurylosiarczanu sodu. Jest bardziej przetworzoną wersją SLS i jest mniej drażniący. Jest również powszechnie stosowany w kosmetykach jako substancja myjąca i pianotwórcza. Dzięki swojej mniejszej drażliwości jest częściej wybierany przez producentów kosmetyków.

Główne Różnice Między SLS a SLES

1. Skład Chemiczny: SLS jest bardziej surowym związkiem niż SLES. Różnica między nimi polega na etoksylacji. SLES jest wynikiem etoksylacji SLS, co oznacza, że ma dodatkowe atomy tlenu w swojej cząsteczce. Ta modyfikacja sprawia, że jest on mniej drażniący dla skóry i oczu.

2. Proces Produkcji: Proces produkcji SLS jest mniej przetworzony niż ten związany z SLES, co czyni go bardziej drażniącym.

3. Właściwości: SLS ma silniejsze właściwości myjące i pianotwórcze niż SLES. Jednak ta siła może prowadzić do drażnienia skóry, zwłaszcza u osób o wrażliwej skórze.

4. Zastosowanie: Obie substancje są szeroko stosowane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji osobistej jako substancje myjące i pianotwórcze. Niemniej jednak, ze względu na mniejszą drażliwość SLES jest bardziej powszechny w produktach przeznaczonych dla osób z wrażliwą skórą.

Dlaczego Unikać SLS i SLES?

Istnieje kilka powodów, dla których niektórzy konsumenci starają się unikać produktów zawierających SLS i SLES:

1. Drażniąca Skóra: SLS może powodować podrażnienie skóry, zwłaszcza u osób z wrażliwą lub skłonną do alergii skórnymi. Osoby z egzemą, łuszczycą czy innymi problemami dermatologicznymi często reagują negatywnie na te substancje.

2. Drażniące Oczy: Kontakt SLS z oczami może prowadzić do pieczenia, zaczerwienienia i dyskomfortu. To szczególnie niepożądane w przypadku produktów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony.

3. Suszenie Skóry i Włosów: SLS może przyczynić się do wysuszania zarówno skóry, jak i włosów. To może być problematyczne dla osób z włosami suchymi i łamliwymi, a także dla osób o wrażliwej skórze.

4. Ekologia: Obie substancje, SLS i SLES, mogą wpływać negatywnie na środowisko. Po spłukaniu do kanalizacji mogą trafić do wód powierzchniowych, co przyczynia się do zanieczyszczenia wód i negatywnego wpływu na ekosystemy wodne.

Alternatywy dla SLS i SLES

Jeśli chcesz unikać SLS i SLES w swoich produktach do pielęgnacji osobistej, istnieje wiele alternatywnych substancji, które są bardziej delikatne dla skóry i mniej drażniące. Oto niektóre z tych substancji:

1. Mydła Roślinne: Mydła wyprodukowane z naturalnych składników, takie jak oleje roślinne, nie zawierają SLS ani SLES. Są delikatne dla skóry i dostępne w różnych wariantach, które mogą być odpowiednie dla różnych rodzajów skóry.

2. Środki Myjące na Bazie Oleju Kokosowego: Kokosowy olej jest popularnym składnikiem w kosmetykach, a jego pochodne mogą być stosowane jako substancje myjące. Olej kokosowy jest znany ze swoich właściwości nawilżających i może być korzystny dla skóry i włosów.

3. Inne Surfaktanty: Istnieje wiele innych substancji myjących, które są łagodniejsze niż SLS i SLES. Przykładem może być kwas laurylowy lub dekoksyglukozyd.

4. Produkty Oznaczone jako "Hypoalergiczne" lub "Dla Skóry Wrażliwej": Jeśli jesteś osobą o wrażliwej skórze, warto szukać produktów z oznaczeniem "hypoalergiczny" lub "dla skóry wrażliwej". Te produkty są specjalnie opracowane, aby zminimalizować ryzyko podrażnień skóry.

Warto również zwracać uwagę na skład kosmetyków i dokładnie czytać etykiety, aby sprawdzić, czy dany produkt zawiera SLS lub SLES. Coraz więcej marek kosmetycznych oferuje produkty bez tych substancji, dając konsumentom większy wybór w pielęgnacji osobistej.

Podsumowanie

SLS i SLES są dwoma popularnymi substancjami myjącymi i pianotwórczymi, które można znaleźć w wielu kosmetykach i produktach do pielęgnacji osobistej. Jednak różnią się one pod względem składu chemicznego, właściwości i potencjału drażniącego. Dla osób o wrażliwej skórze lub tych, którzy chcą unikać potencjalnie drażniących substancji, istnieje wiele alternatyw, które są bardziej delikatne i bardziej przyjazne dla skóry. Wybierając produkty do pielęgnacji osobistej, warto zwracać uwagę na skład, oznaczenia i indywidualne potrzeby skóry, aby wybrać produkty, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania i wymagania.

Ostatecznie wybór kosmetyków zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednak zrozumienie różnicy między SLS, SLES a ich alternatywami może pomóc Ci dokonać bardziej świadomego wyboru i zadbać o zdrowie swojej skóry i wpływ na środowisko.

Polecane artykuły

Rozwiązywanie tajemnicy składów INCI w kosmetykach: Jak je odczytać?

Rozwiązywanie tajemnicy składów INCI w kosmetykach: Jak je odczytać?

20-09-2022
Co to jest skład INCI? Skład INCI to znormalizowana lista składników używanych w kosmetykach, pielęgnacji osobistej i produktach gospodarstwa...
Szampon do włosów z dobrym składem czyli jaki?

Szampon do włosów z dobrym składem czyli jaki?

07-03-2023
Dlaczego warto stosować szampony o dobrym składzie? Stosowanie szamponów o dobrym składzie przynosi wiele korzyści dla naszych włosów. Przede...
Olej kokosowy - jego właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Olej kokosowy - jego właściwości i zastosowanie w kosmetykach

31-03-2023
Właściwości oleju kokosowego Olej kokosowy to produkt o wielu wyjątkowych właściwościach, które sprawiają, że jest popularnym kosmetykiem i...