Aloes, z jęz. łacińskiego „aloe vera”, rosnący w warunkach naturalnych, w niczym nie przypomina niewielkiego sukulenta, spotykanego w naszych domach. W naturze spotkać go możemy na Wyspach Kanaryjskich i na Madagaskarze. Jest to ogromna, kilkumetrowa roślina, o grubych i mięsistych liściach. Kolor liści jest żywozielony, może na nich występować woskowaty nalot, a na brzegach liści znajdują się niewielkie kolce. Aloes posiada, jak wszystkie sukulenty, zdolność do magazynowania wody w swoich liściach. Dlatego też liście te są tak sprężyste, o dużej zawartości wody - dochodzącej nawet do 99 procent. Aloes kwitnie każdego roku, jego kwiaty mogą mieć kolor czerwony, pomarańczowy lub żółty i zebrane są w długie kiście. Jest to roślina zimozielona. W naszych warunkach klimatycznych, można aloes hodować jedynie wewnątrz pomieszczeń i jest to roślina raczej niewielka.
Niezwykłe właściwości aloesu
Nie sposób przecenić właściwości tej wspaniałej rośliny. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w medycynie naturalnej i kosmetyce. W zielonym, soczystym wnętrzu liści aloesu, ukrywa się szereg substancji, w stężeniu niespotykanym w żadnej innej roślinie. Co więc tam znajdziemy? Przede wszystkim aktywne substancje: aloeemodynę, aloinę i barbaloinę, sterole roślinne: kampesterol i beta-sitosterol, a także aminokwasy i polisacharydy. Ponadto znajdujemy tam bogactwo kwasów tłuszczowych, min. kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy, mirystynowy i oleinowy. Zawiera również cenne mikroelementy: magnez, sód, wapń, żelazo, miedź, selen i chrom.
Dodatkowo znajduje się tam cały kompleks witamin:
witamina A
witamina C
witamina E
tiamina
ryboflawina
witamina PP
kwas pantotenowy
pirydoksyna
biotyna
kwas foliowy
kobalamina
Zastosowanie aloesu w medycynie
Jak najlepiej możemy wykorzystać to niezwykłe bogactwo składników aloesu? Roślina ta była już znana i ceniona już w starożytności. Jej sok wykorzystywano do przyspieszenia gojenia ran, oparzeń termicznych, oparzeń słonecznych skóry, a także odmrożeń. Obecnie aloes stosowany jest zarówno w celach leczniczych, przy produkcji leków ogólnie wzmacniających, poprawiających odporność i przeciwbólowych. Powstają z niego także preparaty lecznicze o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, przeczyszczającym i żółciopędnym. Sok z aloesu znalazł swoje zastosowanie również w formie pitnej. Picie tego orzeźwiającego, zielonkawego specyfiku, pozytywnie wpływa na naszą kondycję ogólną, wspomaga reakcje obronne, odkwasza, zwalcza bakterie w naszym organizmie.
Aloes w kosmetyce
Jednak to nie zastosowanie w medycynie ma największe znaczenie. Aloes największe triumfy wciąż święci w kosmetyce naturalnej! Aloes pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i skutecznych składników preparatów kosmetycznych. Możemy go znaleźć w kosmetykach w formie żeli, kremów, maści, balsamów do ciała, mleczek, peelingów i maseczek do twarzy. Z dodatkiem aloesu możemy się również spotkać w pastach do zębów, odżywkach do włosów i szamponach.
Jak działa na naszą skórę? Przede wszystkim wspomaga jej regenerację i gojenie się jej uszkodzeń - poprzez przyspieszenie krążenia krwi w obrębie ran czy otarć. Maści, czy żele z aloesem skutecznie wspomagają tworzenie się fibroblastów, odpowiedzialnych za gojenie ran i produkcję kolagenu. Aloes doskonale radzi sobie również w przypadku poważniejszych problemów skórnych, takich jak: odleżyny, owrzodzenia cukrzycowe, czy odparzenia - w tym odparzenia tzw. pieluszkowe - u niemowląt. Działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Potrafi doskonale wnikać w głąb skóry. Dzięki zawartości antyprostaglandyny ma wyjątkowo silne działanie przeciwzapalne. Aloes może być stosowany w kosmetykach dla osób cierpiących na alergie, mało tego, sam wykazuje właściwości antyalergiczne.
Aloes stosowany na twarz, niezależnie od rodzaju posiadanej przez nas cery, to świetny sposób na promienną i wygładzoną skórę, doskonale łagodzi podrażnienia skóry, ma działanie tonizujące i przywraca skórze równowagę kwasowo - zasadową. W przypadku skóry suchej, w widoczny sposób ją nawilża i koi, zapobiega również utracie wody z naskórka. Kosmetyki aloesowe do pielęgnacji skóry problematycznej, z trądzikiem, działają kojąco i bakteriobójczo na zmiany chorobowe, przyspieszają jej gojenie.
U osób ze skórą dojrzałą, dzięki dużej zawartości witaminy E, aloes skutecznie działa przeciw wolnym rodnikom, podnosi poziom kolagenu w skórze, poprawiając przez to jej strukturę.
Również działanie aloesu na włosy jest niezwykle skuteczne. Preparaty z aloesem przede wszystkim działają nawilżająco i oczyszczająco na skórę głowy oraz włosy. Poprawiają strukturę włosów, wzmacniają je i sprawiają, że stają się one lśniące i sprężyste. Poprzez poprawę ukrwienia skóry przyspieszają porost włosów, powodując pojawienie się nowych włosków „baby hair”.
Korzystajmy zatem z tego cudownego daru natury jak najczęściej!