Co jest niezbędne w każdej męskiej kosmetyczce?
Jeszcze do niedawna w naszym kraju pokutowało przeświadczenie, że mężczyzna dbający o swój wygląd jest zniewieściały. Na szczęście głęboko zakorzenione przekonanie, że prawdziwy mężczyzna to macho nie przywiązujący wagi do swojego wizerunku, z lekka zaniedbany i zarośnięty, odchodzi stopniowo do lamusa. Uważa się, że przeciwstawny stylowi macho jest styl metroseksualny, który z kolei zakłada ogromną, przesadną wręcz dbałość o powierzchowność, kosztem innych dziedzin życia. No cóż ... Zdrowy rozsądek podpowiada, że w żadnej kwestii skrajności nie są dobre, dlatego słusznym podejściem wydaje się być dbanie o wygląd bez poświęcania mu uwagi przez 24 godziny na dobę.
Kosmetyki uniwersalne
Płyny do kąpieli, żele pod prysznic i mydła dla całej rodziny, na pierwszy rzut oka wyglądają na rozwiązanie wygodne, tanie i szybkie. Produkty typu "family" goszczą na półkach każdej drogerii i aż proszą o wrzucenie do sklepowego koszyka. Brak konieczności zastanawiania się nad wyborem kosmetyku jest z pewnością bardzo kuszący... Niestety - logika podpowiada, że jeden produkt nie może odpowiednio zaspokajać potrzeb dzieci, kobiet i mężczyzn równocześnie. Produkty uniwersalne spełniają więc z pewnością podstawowe zadanie - myją i oczyszczają - ale na tym kończy się ich funkcjonalność.
Specyfika męskiej skóry
Skóra mężczyzn i kobiet różni się od siebie, dlatego warto korzystać z kosmetyków dedykowanych danej płci. Specyfika męskiej cery wynika z innej niż u kobiet gospodarki hormonalnej, przede wszystkim zaś z wyższego poziomu testosteronu. Skóra mężczyzn jest więc grubsza o około 25 %, zawiera większą ilość włókien kolagenowych i elastynowych. Tym samym jest bardziej odporna na urazy. W porównaniu do kobiet skóra mężczyzn zawiera większą ilość gruczołów łojowych i potowych, czego efektem jest kwaśniejszy odczyn pH, a także zwiększone wydzielanie sebum i potu. Mężczyźni rzadko miewają cerę suchą. Proces starzenia skóry uwidacznia się później niż u kobiet. Często problemami męskiej cery są natomiast przetłuszczająca się skóra i skłonność do zanieczyszczeń, wyprysków i zaskórników. Pomimo dużej odporności na urazy mechaniczne, męska skóra jest w dużym stopniu narażona na otarcia i uszkodzenia ze względu na regularne golenie zarostu.
Oczyszczanie twarzy, ciała i włosów
W codziennej pielęgnacji warto zrezygnować z tradycyjnego i uniwersalnego mydła. Dużo korzystniejszym dla skóry rozwiązaniem będą żele myjące, które nie zmieniają tak drastycznie pH skóry i nie wysuszają jej. Oczywiście istnieją również bardzo dobre mydła o wysokich właściwościach pielęgnacyjnych, jednak nie należą do nich tradycyjne kostki myjące, których główną zaletą jest zdolność usuwanie brudu oraz niska cena. Osobne zagadnienie stanowią szampony do włosów. Głównym męskim problemem związanym z włosami jest oczywiście ich wypadanie. Chcąc zahamować proces przedwczesnego łysienia można zaopatrzyć się w dedykowany dla mężczyzn naturalny szampon przeciwko wypadaniu włosów. Z kolei jeśli mężczyzna boryka się z łupieżem koniecznie należy zastosować szampon przeciwłupieżowy, który zniweluje łuszczenie naskórka, a także zadziała antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jeśli włosy i skóra głowy nie są problematyczne, nie wymagają specjalistycznego szamponu. Można wtedy do woli korzystać z szerokiego wyboru szamponów do włosów dla mężczyzn, zawierających różnorodne składniki odżywcze i zapachowe.
Kosmetyki wielofunkcyjne
O ile kobiety nie widzą problemu w używaniu osobnych specyfików do mycia twarzy, ciała i włosów, o tyle mężczyźni często wolą zminimalizować ilość posiadanych kosmetyków. Dobrym rozwiązaniem są produkty 3 w 1. W skład tego typu kosmetyków wchodzą substancje odpowiednie zarówno dla włosów, jak i twarzy oraz ciała. Oczywiście jeśli występują specyficzne problemy, takie jak łupież czy problemy z wypryskami lepiej pozostać przy produktach specjalistycznych, które będą odpowiedniejszym rozwiązaniem niż raczej uniwersalny produkt 3 w 1.
Golenie zarostu i jego konsekwencje dla skóry
Typowo męskim problemem są podrażnienia związane z codziennym usuwaniem zarostu. Czynności tej warto poświęcić wiele uwagi, ponieważ podrażniona i uszkodzona skóra stanowi nie tylko problem estetyczny, ale także może powodować duży dyskomfort. Pieczenie i swędzenie towarzyszące codziennym czynnościom potrafią poważnie uprzykrzyć życie. W zestawie kosmetyków do golenia powinien więc znaleźć się żel, krem lub pianka do golenia, a także woda, balsam bądź emulsja po goleniu. Mężczyźni lubiący proste rozwiązania mogą sięgnąć również po balsam po goleniu, który nadaje się również do pielęgnacji całej twarzy.
Świeżość przez cały dzień
Podobnie jak w przypadku kobiet codzienna toaleta koniecznie powinna być uzupełniona o zastosowanie dezodorantu antyperspiracyjnego, który wchłania nadmiar wilgoci i hamuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. W przypadku mężczyzn konieczność ta jest nawet bardziej uzasadniona, ze względu na występującą u nich większą ilość gruczołów potowych i ich wzmożoną aktywność. W zależności od upodobań wybrać można dezodorant z nutą zapachową lub bez niej, a w zamian zaopatrzyć się w perfumy lub dezodorant zapachowy.
Krem i tonik do twarzy - fanaberia czy konieczność?
Pomimo, że skóra kobiet i mężczyzn rożni się od siebie, większość zasad dotyczących pielęgnacji jest taka sama. Jeśli skóra zostanie oczyszczona mydłem czy żelem, automatycznie zmienia się jej pH. Dobrym krokiem jest wtedy zastosowanie toniku do twarzy lub płyny micelarnego, które przywracają cerze równowagę. Jest to bardzo dobry zwyczaj i warto wprowadzić go do codziennej pielęgnacji. Kolejnym etapem powinno być zastosowanie kremu do twarzy, który odżywi skórę i zapewni jej barierę ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Niestety, z bliżej nieznanych przyczyn stosowanie toniku i kremu widziane jest przez cześć panów jako czynność zbędna a nawet kompromitująca. Zapewne po raz kolejny kłania się tu stereotyp "prawdziwego mężczyzny".
"Must have" męskiej kosmetyczki
Wymienione produkty są oczywiście jedynie czubkiem góry lodowej jaką jest rynek kosmetyczny. Są to jednak kosmetyki, które obowiązkowo powinny znaleźć się w zestawie mężczyzny dbającego o swój wygląd. Czym należy się kierować przy doborze kosmetyków? Przede wszystkim wiedzą o potrzebach własnej skóry i włosów, a także składem. W tej kwestii warto postawić na naturalne produkty, które zawierają ograniczoną ilość substancji syntetycznych, natomiast bazują na wyciągach, kwasach i olejach roślinnych oraz składnikach mineralnych i witaminowych.
Przypomnijmy jeszcze raz jakie specyfiki powinny trafić do męskiej kosmetyczki.
W ramach podsumowania - apel do panów
Drodzy Panowie! Nie obawiajcie się dbania o własny wygląd! Z pewnością nie odbierze Wam ono ani grama męskości, zaś niewątpliwie spotka się z uznaniem płci pięknej!
Zobacz: Naturalne kosmetyki dla mężczyzn