Składniki których lepiej unikać w kosmetykach - lista najczęściej stosowanych substancji szkodliwych dla skóry i zdrowia

 

Świadomość na temat szkodliwości niektórych składników używanych w kosmetykach rośnie, co prowadzi do wzrostu zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Jednakże, ciągle jeszcze wiele produktów kosmetycznych zawiera szkodliwe substancje, które mogą powodować wiele problemów ze skórą oraz wprowadzać do organizmu toksyny. W tym artykule przedstawimy listę najczęściej stosowanych substancji szkodliwych w kosmetykach, które warto unikać. Dzięki temu będziesz w stanie dokładnie sprawdzić skład kosmetyków, które stosujesz na swojej skórze, a tym samym zadbać o jej zdrowie i piękno.

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, co dokładnie znajduje się w kosmetykach, które stosujemy na co dzień. Zdajemy sobie sprawę z tego, że substancje zawarte w produktach do pielęgnacji ciała i twarzy, mogą wpłynąć nie tylko na naszą skórę, ale także na nasze zdrowie. Dlatego też coraz więcej osób wybiera kosmetyki naturalne, które nie zawierają szkodliwych substancji. Warto jednak wiedzieć, jakich składników należy unikać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. W tym artykule przedstawiamy listę najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji szkodliwych dla skóry i zdrowia.

 1. Parabeny - to grupa sztucznych substancji konserwujących, które stosowane są w przemyśle kosmetycznym do przedłużenia trwałości produktów. Parabeny są łatwe w produkcji, tanie i skuteczne w zapobieganiu wzrostu bakterii, grzybów i drożdży w produktach kosmetycznych. Jednakże, parabeny są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych składników kosmetyków, ze względu na ich potencjalne szkodliwe działanie dla zdrowia człowieka. Parabeny są substancjami o działaniu estrogenopodobnym, co oznacza, że mogą one wpływać na równowagę hormonalną w organizmie. Mogą także powodować reakcje alergiczne, podrażnienia skóry i problemy dermatologiczne. Oprócz tego, parabeny są związane z ryzykiem chorób nowotworowych. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że parabeny mogą działać jako czynniki rakotwórcze, co skłoniło wiele organizacji do zalecenia ograniczenia lub całkowitej eliminacji stosowania parabenów w kosmetykach.
 2. SLS i SLES - to składniki, które dodawane są do kosmetyków, aby zapewnić im lepsze właściwości pianotwórcze. Niestety, obie te substancje są bardzo silnymi detergentami, które mogą powodować podrażnienia skóry, a także przesuszenie i złuszczanie naskórka. SLS i SLES mogą także powodować problemy z oczami, jeśli dostaną się do nich podczas mycia twarzy czy mycia włosów.
 3. Ftalany - to grupa substancji chemicznych, które dodawane są do kosmetyków jako zmiękczacze, aby nadawać im odpowiednią konsystencję. Ftalany są bardzo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ mogą powodować zaburzenia hormonalne, a także prowadzić do poważnych problemów z układem rozrodczym. Najczęściej stosowanymi ftalanami w kosmetykach są DEP, DBP i DEHP.
 4. Formaldehyd - to substancja chemiczna, która często stosowana jest jako konserwant w kosmetykach. Formaldehyd jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, ponieważ może powodować podrażnienia skóry, a także prowadzić do poważnych chorób, takich jak raka. Dlatego też formaldehyd został zakazany w wielu krajach, jednak wciąż znajduje się w niektórych kosmetyk.
 5. Silikony - to grupa substancji chemicznych, które stosowane są w kosmetykach jako środki zmiękczające i nadające połysk. Silikony mają właściwości zatykające pory i mogą powodować podrażnienia skóry oraz trudności w oddychaniu skóry. Mogą również osłabiać włosy, powodując ich przesuszenie i łamliwość.
 6. Parafina - to substancja chemiczna, która często stosowana jest w kosmetykach jako substytut naturalnych olejów roślinnych. Parafina jest jednak bardzo ciężkostrawna i może powodować zatykanie porów skóry, co prowadzi do powstawania trądziku i innych problemów skórnych. Ponadto, substancja ta może powodować wysuszenie i przesuszenie skóry, a także prowadzić do utraty elastyczności.
 7. Alkohole - to grupa substancji chemicznych, które stosowane są w kosmetykach jako rozpuszczalniki, konserwanty oraz środki zapachowe. Alkohole, takie jak etanol, izopropanol i benzylowy alkohol, mogą powodować wysuszenie i podrażnienie skóry, a także prowadzić do rozwoju trądziku oraz innych problemów skórnych.
 8. Aldehydy - to substancje chemiczne, które stosowane są w kosmetykach jako konserwanty oraz zapachy. Aldehydy mogą powodować podrażnienia skóry, a także prowadzić do poważnych chorób, takich jak choroby układu oddechowego i onkologiczne. Najczęściej stosowanymi aldehydami w kosmetykach są formaldehyd i acetaldehyd.
 9. Tlenek cynku - to substancja chemiczna, która stosowana jest w kosmetykach jako środek przeciwsłoneczny oraz jako składnik kosmetyków zabezpieczających przed potem. Tlenek cynku może powodować zatykanie porów skóry, co prowadzi do powstawania trądziku oraz innych problemów skórnych. Ponadto, substancja ta może powodować podrażnienia skóry, a także powodować utratę elastyczności.
 10. Wazelina - to substancja chemiczna, która stosowana jest w kosmetykach jako zmiękczacz oraz substytut naturalnych olejów roślinnych. Wazelina może powodować zatykanie porów skóry, co prowadzi do powstawania trądziku oraz innych problemów skórnych. Ponadto, substancja ta może powodować wysuszenie i przesuszenie skóry, a także prowadzić do utraty elastyczności.
 11. Metyloizotiazolinon (MIT) -

  to syntetyczny konserwant stosowany w przemyśle kosmetycznym. Jest on często stosowany w kosmetykach jako środek zapobiegający rozwojowi bakterii i grzybów. Jednakże, MIT jest substancją bardzo kontrowersyjną i budzącą wiele obaw. MIT jest silnym alergenem, który może powodować podrażnienia skóry, a także reakcje alergiczne u osób, które na niego uczulone. Z tego powodu, MIT został uznany za jedną z najczęstszych przyczyn kontaktowego zapalenia skóry u osób stosujących kosmetyki zawierające ten składnik. Wprowadzenie restrykcyjnych regulacji w zakresie stosowania MIT w produktach kosmetycznych było konieczne w celu ochrony zdrowia konsumentów. Warto zwrócić uwagę, że MIT jest stosowany nie tylko w kosmetykach, ale również w farbach, klejach, środkach czystości i wielu innych produktach. Dlatego też, ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety i wybierać produkty, które nie zawierają tej substancji.

 12. Olej mineralny - jest to substancja pozyskiwana z ropy naftowej, która jest często używana jako składnik w kosmetykach. Jednakże, olej mineralny może blokować pory skóry i powodować zatykanie gruczołów łojowych, co może prowadzić do powstawania trądziku. Olej mineralny jest składnikiem stosowanym w przemyśle kosmetycznym jako emolient, czyli składnik, który nawilża i zmiękcza skórę. Chociaż olej mineralny jest powszechnie stosowany w kosmetykach, to nie jest on zalecany dla skóry. Powoduje on bowiem tworzenie się na skórze warstwy, która zapobiega jej oddychaniu, co może prowadzić do zapchania porów i pogorszenia kondycji skóry. Ponadto, olej mineralny może wpływać na absorpcję innych składników kosmetyków, co zmniejsza ich skuteczność.
 13. Polietylenoglikol (PEG) to substancja chemiczna, która jest szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym jako emulgator, stabilizator, środek nawilżający i rozpuszczalnik. PEG jest składnikiem, który jest często dodawany do kosmetyków, ponieważ umożliwia mieszanie składników, które w innym przypadku byłyby niemożliwe do połączenia. Jednakże, istnieją obawy co do bezpieczeństwa stosowania PEG w kosmetykach, ponieważ może on powodować podrażnienia skóry i wprowadzać do niej toksyny. Substancja ta może powodować degradację bariery ochronnej skóry, co zwiększa ryzyko utraty wilgoci, suchości i podrażnień skóry. Ponadto, w procesie produkcji PEG często używa się tlenku etylenu, który jest substancją rakotwórczą.

Unikanie powyższych składników w kosmetykach może pomóc w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry oraz zapobiec wystąpieniu podrażnień i alergii. Pamiętaj, że zawsze warto dokładnie czytać etykiety produktów, aby wiedzieć, co znajduje się w kosmetykach, które stosujemy na swojej skórze. Powyższa lista zawiera jedynie niektóre z najczęściej stosowanych substancji szkodliwych, ale warto pamiętać, że lista ta nie jest wyczerpująca i zawsze warto dokładnie przeczytać skład produktu przed jego zakupem.

Istnieją również inne składniki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry, takie jak na przykład fragrances (zapachy), które często stanowią mieszaninę wielu różnych substancji chemicznych. Dlatego też warto wybierać kosmetyki bez zapachów lub te, które zawierają tylko naturalne olejki eteryczne.

Unikanie szkodliwych substancji w kosmetykach może pomóc nam zachować zdrową i piękną skórę, ale również wpłynąć na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Warto zatem zawsze dokładnie czytać etykiety produktów, wybierać kosmetyki naturalne i unikać składników, które mogą szkodzić naszej skórze i organizmowi.

Polecane artykuły

6 najlepszych przepisów na domowe kosmetyki

6 najlepszych przepisów na domowe kosmetyki

26-07-2019
Samodzielna produkcja kosmetyków ma oczywiście zarówno jasne, jak i ciemne strony. Do zalet produkcji domowych kosmetyków należy przede wszystkim wpływ...
Rozwiązywanie tajemnicy składów INCI w kosmetykach: Jak je odczytać?

Rozwiązywanie tajemnicy składów INCI w kosmetykach: Jak je odczytać?

20-09-2022
Co to jest skład INCI? Skład INCI to znormalizowana lista składników używanych w kosmetykach, pielęgnacji osobistej i produktach gospodarstwa...
Szampon do włosów z dobrym składem czyli jaki?

Szampon do włosów z dobrym składem czyli jaki?

07-03-2023
Dlaczego warto stosować szampony o dobrym składzie? Stosowanie szamponów o dobrym składzie przynosi wiele korzyści dla naszych włosów. Przede...
15 najlepszych naturalnych składników do pielęgnacji skóry

15 najlepszych naturalnych składników do pielęgnacji skóry

16-04-2023
Oczywiste jest, że skóra jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Pełni ona wiele ważnych funkcji, takich jak ochrona przed...
Zdrowe nawyki pielęgnacyjne dla pięknej skóry

Zdrowe nawyki pielęgnacyjne dla pięknej skóry

17-02-2023
Piękna skóra to marzenie wielu osób, a dobry wygląd skóry wpływa na nasze samopoczucie, pewność siebie i ogólną jakość życia. Zdrowa...
Dobra farba do włosów - jaki powinna mieć skład?

Dobra farba do włosów - jaki powinna mieć skład?

02-02-2022
Jakich składników szukać w dobrych farbach do włosów? Jeśli chcesz znaleźć dobrą farbę do włosów, ważne jest, abyś wiedziała, na co zwrócić...