Nieestetyczne nierówności na powierzchni skóry bywają udręką młodszych i starszych kobiet. Często pojawiają się już u młodych dziewcząt, nie będąc przy tym domeną jedynie osób z nadwagą. Przeciwnie – występują niejednokrotnie także u osób szczupłych. Mowa jest o cellulicie, który stanowi problem większości kobiet. O tym czym jest cellulit i jak efektywnie z nim walczyć – przeczytacie w naszym artykule.
Popularną nazwą cellulitu jest „skórka pomarańczowa”, czego przyczyną jest jego charakterystyczny wygląd. Podobnie jak w przypadku tego egzotycznego owocu, powierzchnia skóry staje się nierówna, pokryta nieregularnymi wgłębieniami, wypukłościami i grudkami.
Cellulit stanowi niemal wyłącznie problem kobiet, warto więc zastanowić się co jest tego przyczyną.
Cellulit jest efektem nieprawidłowego i nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz obrzękowo – włóknistych zmian w tkance podskórnej. Jest charakterystyczny przede wszystkim dla kobiet i silnie związany z newralgicznymi zjawiskami zachodzącymi w ich gospodarce hormonalnej. Okres dojrzewania, ciąża, karmienie piersią, menopauza, przyjmowanie leków hormonalnych, zaburzenia hormonalne – często przynoszą ze sobą efekty uboczne w postaci cellulitu. Głównym „winowajcą ” jest w tych przypadkach nadmiar estrogenu. Hormony wpływają na zwiększenie przepuszczalności ścian naczynek,co skutkuje nierównomiernym i nadmiernym gromadzeniem się płynów w przypadkowych miejscach.
Do pozostałych przyczyn powstawania cellulitu należą wszelkie nawyki i czynniki ograniczające krążenie krwi i limfy, a więc mała ilość ruchu, nadmierna ilość kilogramów, kąpiele w zbyt gorącej wodzie, noszenie zbyt obcisłej odzieży i butów na wysokich obcasach. Do pozostałych czynników należą przewlekły stres oraz niewłaściwa dieta. Ostatni z czynników polega na spożywaniu wysoko przetworzonej żywności, pełnej konserwantów, sztucznych dodatków, węglowodanów i soli.
Cellulit to nie tylko kwestia estetyki. Z występowaniem cellulitu związane są dolegliwości wtórne, polegające na tworzeniu się obrzęku. Obrzęk ten uciskając naczynia i utrudniając przepływ krwi i limfy, prowadzi do zintensyfikowania procesu powstania cellulitu, który w skrajnych przypadkach potrafi wywoływać nawet dolegliwości bólowe.
Miejscami, w których cellulit pojawia się najczęściej są uda, pośladki, brzuch i ramiona, a więc miejsca, gdzie tkanka tłuszczowa jest u kobiet najgrubsza.
Walka z cellulitem będzie najefektywniejsza, jeśli prowadzona będzie na trzech polach równocześnie. Mowa tu o wprowadzeniu odpowiedniej diety, zwiększeniu dawki ruchu oraz wykonywaniu regularnych zabiegów kosmetycznych. Podstawowym celem walki z cellulitem jest uszczelnienie naczyń, poprawa krążenia i redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej, tak więc i w doborze kosmetyków należy kierować się tymi wskazaniami.
W przypadku cellulitu peeling spełnia co najmniej dwie istotne funkcje. Po pierwsze pomaga usunąć martwy naskórek, dzięki czemu ułatwia wchłanianie cennych substancji. Po drugie pobudza krążenie, wzmacnia naczynia włosowate i stymuluje proces lipolizy.
Peelingami odpowiednimi do walki z cellulitem będą wszelkie scruby do ciała, zarówno te gruboziarniste, jak i enzymatyczne. Jeśli przy tym będą zawierały składniki wpływające na redukcję cellulitu będzie to ich dodatkowym atutem. Rewelacyjnie jako peeling enzymatyczny sprawdzi się w tym przypadku błoto z Morza Martwego, które jest bardzo polecane jako środek do walki z cellulitem.
Peeling kawowy
Jednym z bardzo polecanych peelingów na cellulit jest domowa mieszanka z kawowych fusów oraz dowolnego oleju. Peeling ten zawiera kofeinę, która stymuluje proces lipolizy, jest przy tym tani i naturalny. Jeśli dodać do niego jeden z olejów dedykowanych do walki z cellulitem, zyska na efektywności. Do olejów takich bez wątpienia zaliczyć można olej migdałowy oraz olej arganowy. Peeling kawowy pomimo swej intensywnej barwy nie farbuje skóry.
Peeling cukrowo - grejfrutowy
Peeling cukrowy jest kolejnym domowym kosmetykiem, który jest równocześnie łatwy do wykonania, tani i skuteczny. Stanowi on połączenie cukru z sokiem z grejpfruta, miodem i ewentualnie olejem. Nakładać należy go na wilgotną skórę, wmasować a następnie dokładnie spłukać.
Masaż jest najbardziej oczywistym sposobem pobudzania krążenia, a więc również walki z cellulitem. Samodzielnie najwygodniej jest wykonywać go na przykład podczas prysznicu, korzystając przy tym z akcesoriów do masażu. Godne polecenia są między innymi sizalowe rękawice do masażu, gąbki z luffy i masażery. Należy pamiętać, że do wykonania masażu zawsze należy użyć substancji zmniejszającej tarcie. Może to być żel pod prysznic, balsam, czy olejek. Masaż najlepiej jest wykonywać ruchami kolistymi, kierując się od dołu do góry.
Wysokogatunkowe oleje roślinne wzmacniają naczynia krwionośne, pomagają usuwać toksyny z organizmu, przeciwdziałają starzeniu się skóry, wygładzają ją, uelastyczniają i ujędrniają, wzmacniają włókna kolagenowe. Użyte do masażu stymulują krążenie krwi i limfy. Olejami skutecznymi w walce z cellulitem są olejek migdałowy, arganowy, makadamia, oliwa z oliwek i inne . Do oleju można dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego, zawierającego korzystnie działające substancje aktywne. Należą do nich przede wszystkim eteryczne olejki z cytrusów, a także imbiru, cynamonu, bazylii i szałwii.
Bardzo efektywne są tak zwane reduktory cellulitu lub tłuszczu, dostępne najczęściej w formie balsamów do ciała. Zawierają one skoncentrowane substancje redukujące tkankę tłuszczową, przyspieszające lipolizę, krążenie i metabolizm. Niejednokrotnie pozwalają one na redukcję obwodu konkretnej części ciała. Wykorzystywane są w nich często takie substancje aktywne jak kofeina, ekstrakt z zielonej herbaty, algi morskie, zielona glinka oraz oleje roślinne.
Wiele kobiet uważa, że podjęcie walki z cellulitem nie ma większego sensu, ponieważ z góry skazana jest ona na porażkę. Nie jest to oczywiście prawdą. Jeśli nawet nie uda się całkowicie zniwelować cellulitu, to jego zmniejszenie jest jak najbardziej możliwe. Aby osiągnąć taki efekt najistotniejsze jest podejście wielokierunkowe, łączące odpowiednią dietę, dawkę ruchu oraz stosowanie proponowanych zabiegów kosmetycznych. Istotnym czynnikiem jest oczywiście systematyczność w stosowanych działaniach, która warunkuje uzyskanie optymalnych rezultatów.