Jak wybrać i stosować glinkę?

 

Glinki są surowcami mineralnymi od wieków znanymi ze swych właściwości upiększających oraz prozdrowotnych. Zauważalny w ostatnich latach wzrost ich popularności wynika z rosnącego zainteresowania naturalnym aspektem kosmetologii, a także leczeniem homeopatycznym. Skondensowane działanie kosmetyczne i lecznicze, wykorzystujące glinki, nazywane jest argilloterapią. Obecnie szeroko dostępne są różnorodne rodzaje glinek, łatwych do użycia w warunkach domowych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup warto zastanowić się czego potrzebuje nasz organizm i jakiego efektu oczekujmy po zastosowaniu tego naturalnego preparatu.

Rodzaje glinek

Jak już wspomniano, wszystkie glinki są surowcami mineralnymi, pozyskiwanymi w większości z pokładów położonych głęboko pod powierzchnią ziemi. Wyjątek stanowi surowiec pozyskiwany z Morza Martwego. Jednakże,  ze względu na skład chemiczny, glinki różnią się między sobą - nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim - właściwościami i sposobem działania. Dzięki tej różnorodności łatwo jest dobrać glinkę odpowiadającą potrzebom konkretnej osoby.

Glinka zielona

Glinka zielona ma silne właściwości antyseptyczne, oczyszczające, detoksykacyjne, przyspieszające gojenie ran oraz zwężające pory. Działa wspomagająco w leczeniu wrzodów,  nadkażeń o różnym charakterze, łagodzi dolegliwości po ugryzieniach owadów oraz drobnych oparzeniach. Sprawdza się doskonale w pielęgnacji cery tłustej, zanieczyszczonej i trądzikowej. Ze względu na intensywne działanie, nie jest wskazana dla osób o cerze suchej i wrażliwej.

Działanie od wewnątrz

Glinka zielona może być z powodzeniem stosowana wewnętrznie, wspomagając leczenie chorób układu pokarmowego, działając odkażająco, przeciwzapalnie i regenerująco na poszczególne jego elementy. Przemierzając układ pokarmowy glinka absorbuje toksyny, które są następnie wydalane z organizmu. Chcąc zastosować glinkę zieloną wewnętrznie, należy sporządzić zawiesinę na bazie wody.

Glinka biała

Glinka biała, zwana kaolinem, jest jedną z najdelikatniejszych dostępnych glinek. Jej nazwa pochodzi od położonej w Chinach góry Kao-ling, która była pierwotnym miejscem jej wydobycia. Kaolin charakteryzuje się delikatnym działaniem oczyszczającym, zwężającym pory, przeciwzapalnym i regenerującym. Wysokiej zawartości aluminium zawdzięcza właściwości ściągające i wygładzające. Idealnie nadaje się dla osób o cerze bardzo wrażliwej, suchej i podatnej na uszkodzenia. Oczywiście biała glinka nadaje się również do pielęgnacji innych rodzajów cery, jednak w przypadku skóry mocno zanieczyszczonej jej działanie może być zbyt łagodne.

Kaolin do mycia zębów

Biała glinka jest naturalnym preparatem, który bez zbędnych modyfikacji może być wykorzystany do higieny jamy ustnej. Doskonale czyści zęby, usuwa kamień, działa antybakteryjnie, łagodzi stany zapalne i niweluje krwawienie dziąseł. Działa również wybielająco na szkliwo.

Glinka czerwona

Charakterystyczną cechą glinki czerwonej jest idealnie zbalansowane połączenie działania oczyszczającego i łagodzącego. Dzięki tej specyficznej właściwości odpowiada na potrzeby osób o cerze zanieczyszczonej, tłustej i trądzikowej, ale równocześnie skłonnej do podrażnień i alergii. Doskonale sprawdza się w terapii trądziku różowatego. Ze względu na wysoką zawartość żelaza jest odpowiednia dla skóry naczynkowej, oddziałując uszczelniająco i wzmacniająco na ścianki naczyń krwionośnych. Glinka czerwona jest również odpowiednia dla skóry normalnej, suchej, a także dojrzałej i mało elastycznej.

Glinka różowa

Glinka różowa powstała w wyniku połączenia dwóch różnych glinek - czerwonej i białej. Dzięki temu zabiegowi uzyskano produkt charakteryzujący się właściwościami obu surowców. Różowa glinka działa więc ściągająco, wygładzająco, a równocześnie dezynfekująco, wzmacniająco i oczyszczająco. Glinka ta będzie odpowiadała osobom o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, naczynkowej, a także normalnej i mieszanej.

Glinka żółta

Glinka żółta ma właściwości zbliżone do glinki czerwonej, różni się jednak nieco niższą zawartością żelaza. Glinka żółta ma działanie oczyszczające, absorpcyjne oraz przeciwzapalne. Jej właściwości regeneracyjne dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry dojrzałej i mało elastycznej.

Glinka Ghassoul (Rhassoul)

Na terenie Maroka występuje jedyne na świecie zagłębie glinki Ghassul, znanej też pod nazwą Rhassoul. O jej wysoką jakość można być całkowicie spokojnym, ponieważ władze Maroka niezwykle poważnie podchodzą do jej kontroli mineralogicznej oraz chemicznej. Glinka Ghassoul, ze względu na łagodne działanie, dedykowana jest szczególnie dla osób o cerze bardzo wrażliwej i alergicznej. Ma właściwości oczyszczające, złuszczające, absorpcyjne i ściągające. Równocześnie oddziałuje regenerująco, łagodząco i wygładzająco. Tradycyjnie używana jest w Rytuale Hammam, w celu dokładnego oczyszczenia ciała.

Błoto z Morza Martwego

Morze Martwe jest naturalnym zagłębiem minerałów. Pochodzące z jego basenu błoto jest niezwykle cenionym w świecie kosmetykiem o unikalnych właściwościach pielęgnacyjnych. Głęboko oczyszcza skórę, wchłania nadmiar sebum, złuszcza martwy naskórek, zwalcza cellulit. Stymuluje krążenie krwi oraz naturalną detoksykację organizmu. Działa również regenerująco, nawilżająco i odmładzająco. Doskonale sprawdza się w terapii takich dermatoz jak łuszczyca, stany zapalne na tle grzybiczym, wirusowym, bakteryjnym i alergicznym, w pokrzywkach alergicznych, łojotoku. Z jego właściwości powinny również skorzystać osoby borykające się z problemami owłosionej skóry głowy - łupieżem, wypadaniem włosów a nawet łysieniem. Błoto z Morza Martwego jest wykorzystywane jako okłady w dolegliwościach ze strony układu stawowo - kostnego oraz mięśniowego.

W jakich postaciach dostępne są glinki?

Błoto z Morza Martwego dostępne jest w swojej naturalnej, półpłynnej postaci. Sprzedawane jest najczęściej w szczelnych, szklanych słoikach, ewentualnie foliowych saszetkach. Pozostałe glinki można spotkać pod postacią proszku, który służy do wykonania maseczek na twarz, ciało lub włosy oraz jako dodatek do kąpieli. Glinki dostępne są również pod postacią gotowych do użycia past, których nie trzeba w żaden sposób modyfikować. Jako składnik innych kosmetyków, glinki występują w maseczkach i kremach do twarzy, odżywkach i szamponach do włosów, pastach do zębów oraz naturalnych mydłach.

Polecane produkty

Argiletz glinka czerwona miałka 200g

Argiletz glinka czerwona miałka 200g

Glinka czerwona Argiletz w postaci proszku jest produktem w 100% naturalnym (nawet proces suszenia odbywa się na słońcu), a jej zaskakujące ...
Argiletz glinka różowa w paście tubka 100g

Argiletz glinka różowa w paście tubka 100g

Glinka różowa Argiletz w postaci gotowej do użycia maseczki jest produktem w 100% naturalnym, a jej zaskakujące kompleksowe właściwości wyni...
Argiletz glinka żółta miałka 200g

Argiletz glinka żółta miałka 200g

Glinka żółta Argiletz w postaci proszku jest produktem w 100% naturalnym (nawet proces suszenia odbywa się na słońcu), a jej zaskakujące kom...
Argiletz glinka Ghassoul miałka 200g

Argiletz glinka Ghassoul miałka 200g

Argiletz 100% naturalna, bardzo delikatna glinka z rodzaju „Ghassoul” jest jedna z najdłużej znanych i stosowanych w medycynie naturalnej gl...
Argiletz glinka Ghassoul w paście 150g

Argiletz glinka Ghassoul w paście 150g

Glinka Ghassoul Argiletz jest produktem w 100% naturalnym (nawet proces jej suszenia odbywa się na słońcu), a jej zaskakujące i bardzo kompl...
Beaute Marrakech glinka zielona w pudrze 150ml

Beaute Marrakech glinka zielona w pudrze 150ml

Beaute Marrakech to zielona glinka w formie pudru o pojemności 150ml. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry, pozostawiając ją nawilżoną i...
Beaute Marrakech glinka czerwona w pudrze 150ml

Beaute Marrakech glinka czerwona w pudrze 150ml

Beaute Marrakech  luksusowa czerwona glinka w pudrze o pojemności 150ml, idealna do pielęgnacji skóry. Wykorzystuje tradycyjne marokańskie s...