Rytuał Hammam - orientalne spa

08-04-2019

Rytuał Hammam - co stoi za tą tajemniczą nazwą? Słowo "hammam" brzmi egzotycznie w naszych europejskich realiach i budzi skojarzenia z dalekim, osnutym mgłą kadzideł orientem. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż  słowo to ma etymologię w języku tureckim.

Czym jest hammam?

Termin "hammam" może być pojmowany w różny sposób, zależnie od kontekstu w jakim został użyty. W najprostszym ujęciu jest po prostu  turecką łaźnią parową. Takie łaźnie są w Turcji szeroko dostępne i chętnie odwiedzane zarówno przez miejscową ludność, jak i przez turystów. Pierwowzorem łaźni tureckich były oczywiście łaźnie rzymskie, które we współczesnym wcieleniu kojarzą się przede wszystkim z sauną o wysokim stopniu wilgotności. Jednakże tureckie hammamy są czymś całkowicie innym od znanych nam saun. W tureckiej łaźni skorzystać można z różnych zabiegów, spośród których największą popularnością i uznaniem cieszy się rytuał hammam.

Rytuał czy zabieg?

No właśnie, dlaczego słowo rytuał jest używane zamiennie ze słowem zabieg? Otóż należy pamiętać, że ludność Turcji, jako kraju przez wieki niemal wyłącznie muzułmańskiego, ściśle przestrzegała - i nadal przestrzega - dyktowanej przez religię zasady nakazującej cotygodniowe oczyszczanie. Nic więc dziwnego, że zabieg ten nabrał wręcz rytualnego charakteru. I choć dla większości klientów z zagranicy pozbawiony jest religijnego znaczenia ma jednak dla nich uroczysty - może nawet magiczny- charakter.

Przebieg rytuału hammam

Rytuał hammam z prawdziwego zdarzenia zawsze składa się z czterech etapów. Jeśli ktokolwiek zaoferuje nam zabieg pozbawiony choć jednego elementu lepiej darujmy sobie korzystanie z jego usług. Zabieg składa się więc kolejno z nawilżenia, oczyszczenia, oczyszczenia glinką ghassoul oraz namaszczenia.

Etap pierwszy - nawilżenie

Zabieg rozpoczynany jest przez sesję w łaźni parowej. Pod wpływem pary otwierają się pory skóry, która wydala toksyny a przyjmuje wilgoć. Skóra rozgrzewa się, a układ krwionośny przyspiesza swą pracę. Ciepło uwalnia mięśnie od nadmiernego napięcia, działa relaksująco i odprężająco. Tak przygotowane ciało może być poddane kolejnemu etapowi zabiegu.

Etap drugi - oczyszczenie

Odblokowane pory skóry są idealnie przygotowane na dogłębne oczyszczenie. W Rytuale Hammam odbywa się ono za pomocą rękawicy Kessa oraz mocno spienionego mydła Savon Noir. Bez tych utensyliów zabieg nie jest możliwy do przeprowadzenia. Rękawica Kessa wykonana jest z szorstkiej, wytrzymałej tkaniny, która pełni role mechanicznego peelingu. To właśnie przy pomocy rękawicy Kessa mydło Savon Noir rozprowadzane jest na ciele.  Mydło Savon Noir, o ciemnym kolorze i konsystencji gęstej pasty, wyrabiane jest wyłącznie z naturalnych składników, jakimi są czarne oliwki i oliwa z oliwek. Ten organiczny kosmetyk ma wybitne właściwości nawilżające. Intensywnie pieniąc się w kontakcie z wodą, przy użyciu rękawicy Kessa, pozwala na intensywne oczyszczenie ciała. Interesującą alternatywą dla mydła Savon Noir jest  mydło Aleppo, pochodzące z Syrii, a wytwarzane z połączenia oliwy z oliwek oraz oleju laurowego. Mydło to również cechuje się wysokimi właściwościami  nawilżającymi, a dodatkowo przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Idealnie nadaje się do pielęgnacji cery bardzo problematycznej, z poważnymi dolegliwościami dermatologicznymi.

Etap trzeci - dogłębne oczyszczenie

W kolejnym etapie oczyszczenie ciała zostaje jeszcze pogłębione. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu glinka Ghassoul. Jej głównym składnikiem jest krzemian magnezu, zawiera również aluminium, żelazo, sód, potas i wapń. Glinka ta oczyszcza skórę, równocześnie wygładzając ją i nawilżając. Glinka Ghassol jest organiczną substancją, która łączy efektywność oczyszczania z delikatnością działania.

Etap czwarty - namaszczenie

Finalnym etapem zabiegu jest namaszczenie. Wykorzystuje się w nim olej arganowy, uzyskiwany z owoców drzewa arganowego, które w naturalnym środowisku występuje tylko w Maroku. Olej arganowy nazywany jest "płynnym złotem", co ma swoje głębokie uzasadnienie. Specyfik ten bowiem jest całkowicie naturalną substancją o ogromnych właściwościach odżywczych. Zawiera takie składniki jak witaminy A, E, F oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, omega 6 i omega 9. Prócz tego posiada kwas linolowy oraz fitosterole.  Wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów. W Rytuale Hamman oddziałuje na skórę nawilżająco, regenerująco i odbudowująco. W widoczny sposób odmładza skórę poprzez działanie antyutleniające a także działanie stymulujące odbudowę kolagenu i elastyny.

Ruszamy więc do Turcji...

Oczywiście, możemy to zrobić i z pewnością będzie to jedna z piękniejszych podróży w naszym życiu! Jednak chcąc jedynie skorzystać z dobrodziejstw Rytuału Hammam, nie musimy wyruszać na daleki wschód. Wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć w ofertach miejscowego rynku usług kosmetycznych. Na szczęście bowiem, ze względu na swą atrakcyjność i popularność zabieg hammam opuścił granice Turcji. Obecnie zabieg ten pojawia się w ofertach wielu salonów kosmetycznych i ośrodków SPA, można więc swobodnie z niego skorzystać nie wybierając się w daleką podróż. Co ciekawe, Rytuał Hammam, przy drobnych modyfikacjach można wykonać nawet w zaciszu własnej łazienki!

Rytuał  Hammam w domu

Choć zabieg hammam wykonywany samodzielnie jest pozbawiony pewnej dawki uroku, nadal może być magicznym, relaksującym doświadczeniem. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się w wysokiej jakości preparaty, niezbędne do realizacji kolejnych etapów zabiegu. W warunkach domowych w pierwszym etapie możesz wykorzystać domową saunę, bądź też postawić na gorącą kąpiel lub prysznic. W etapie oczyszczenia wykorzystaj rękawicę Kessa oraz organiczne mydła Savon Noir bądź Aleppo. W sprzedaży dostępna jest również glinka Ghassol, niezbędna do dogłębnego oczyszczenia skóry. Pamiętaj aby w ostatnim etapie wykorzystać dobrej jakości olejek arganowy, pozbawiony zbędnych dodatków, takich jak silikony czy alkohol. Niezależnie od tego czy skorzystasz z usług salonu, czy też postawisz na samodzielny zabieg, z pewnością będziesz zachwycony efektami tureckiego Rytuału Hammam.

Zobacz kosmetyki i akcesoria do zabiegu Hammam