Skóra tłusta. Skóra trudna? - Pielęgnacja cery tłustej - jakich błędów nie popełniać?

 

Skóra tłusta. Skóra trudna?

Błyszcząca skóra? Zanieczyszczone pory? Wypryski i podrażnienia? Takie problemy są codziennością dla osób posiadających tłustą i skłonną do zanieczyszczeń cerę. W ferworze walki o oczyszczenie i zmatowienie skóry, osoby te niejednokrotnie popełniają błędy, które nasilają problem. Jeśli  chcesz tego uniknąć - koniecznie zapoznaj się z ich listą!

Oczyszczanie za wszelką cenę

Co rozumiemy przez zanieczyszczenia cery? Przede wszystkim tworzenie się zaskórników oraz prosaków. Te pierwsze wyglądają jak ciemne punkciki na skórze, te drugie - jak małe, białe kuleczki, znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry. Przyczyną ich powstawania jest gromadzenie się nadmiernie wydzielanego sebum oraz zanieczyszczeń, w rozszerzonych porach skóry. Choć w mniejszym bądź większym stopniu występują niemal u każdej osoby, pozostają domeną cery tłustej i mieszanej.

Peeling? Szczotka? Gąbka?

Chcąc pozbyć się zanieczyszczeń desperaci sięgają po wszelkie dostępne środki. Podstawowym wyborem stają się więc przede wszystkim preparaty trące, których działanie opiera się głównie na oczyszczaniu mechanicznym. Oczywiście peelingi mechaniczne nie są złe, przeciwnie, odpowiednio dobrane i używane z umiarem mogą być pomocne. Kluczowe jest tu jednak słowo UMIAR. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że skóra twarzy jest zdecydowanie delikatniejsza od skóry ciała. Dlatego jeśli już decydujesz się na peeling mechaniczny, wybierz produkt łagodny i delikatny dla skóry. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż skóra oczyszczona silnie trącym środkiem wygląda efektownie przez bardzo krótki czas. Pory, choć oczyszczone, są równocześnie podrażnione, a więc skłonne do zaczerwienień i stanów zapalnych. Potraktowane brutalnie gruczoły łojowe, intensyfikują swoje działanie i produkują większą ilość sebum. W ten sposób podrażnione pory zostają ponownie zanieczyszczone, tyle że intensywniej. Jeśli w tym momencie ponownie sięgniesz do agresywnej metody oczyszczania, doprowadzisz do powstania błędnego koła. W efekcie zamiast świeżej i zdrowej cery, otrzymasz skórę podrażnioną, zaczerwienioną, zanieczyszczoną, a nawet ze zmianami ropnymi. Nie tędy droga.  Dużo lepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne, glinki i maseczki. Jeśli jednak zdecydujesz się na peeling mechaniczny, pamiętaj aby stosować go ostrożnie i z umiarem. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalną gąbkę do mycia twarzy, która oczyszcza ją w bezpieczny oraz skuteczny sposób. Godna polecenia jest między innymi gąbka Konjac do mycia twarzy i ciała. Ostatnia uwaga w temacie oczyszczania! Absolutnie nie oczyszczaj skóry ręcznie, to jest mówiąc potocznym językiem - nie "wyciskaj" zaskórników i wyprysków. W ten sposób tylko pogorszysz stan skóry.

Matowienie, czyli ... tłuszcz trzeba wysuszyć

To logiczne, prawda? Niestety - tylko na pierwszy rzut oka. Kierując się tą logiką całe pokolenia borykających się z tłustą skórą nastolatków i dorosłych ludzi, z podziwu godnym uporem stosowało kosmetyki na bazie alkoholu. Nic dziwnego zresztą, bo metoda ta polecana była przez liczne poradniki i czasopisma. Obecnie wiemy już jednak, że alkohol nadmiernie wysuszając skórę pobudza gruczoły łojowe do wzmożonego wysiłku. Prócz tego alkohol niszczy naturalną mikroflorę bakteryjną skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na działanie drobnoustrojów. Innymi słowy kosmetyki z alkoholem przynoszą tłustej skórze więcej szkody niż pożytku.  Mówimy im zdecydowane nie! Jeśli chcesz zmatowić skórę sięgnij po łagodnie działający płyn micelarny lub tonik. Funkcję ograniczającą błyszczenie skóry spełniają niejednokrotnie kremy dla cery tłustej. Z kolei trwalszy i bardziej wyrazisty efekt matujący można uzyskać dzięki odpowiednio dobranym pudrom - transparentnym lub kolorowym. Warto wspomnieć choćby o - używanym już od stuleci - pudrze ryżowym.

Tłusta skóra nie potrzebuje kremu

Stwierdzenie to jest oczywistą bzdurą, a wynika ponowie z jedynie pozornie logicznego rozumowania. Nawilżanie skóry, która i tak już jest wilgotna i tłusta wydaje się być głupotą. A jednak i tłusta skóra potrzebuje odpowiedniej porcji wody. Absolutnie każdy rodzaj skóry wymaga nawilżenia, ze względu na to że woda jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednie dla cery tłustej są mocno nawilżające naturalne kremy do twarzy o lekkiej konsystencji, przy czym muszą to być kosmetyki o doskonałym wchłanianiu. Osoby o tłustej skórze powinny unikać kremów z dużą zawartością silikonów, które lubią gromadzić się w porach skóry, dodatkowo ją zanieczyszczając. Ponieważ tłusta cera jest podatna na działanie drobnoustrojów, dodatkowym atutem kremu będą składniki o działaniu antybakteryjnym. Jeśli oczekujesz efektu matowej skóry sięgnij po kremy posiadające w składzie substancje normalizujące wydzielanie sebum i zwężające pory.

Pozostawianie resztek makijażu

Każda skóra wymaga starannego usuwania kosmetyków kolorowych. Jednak w przypadku tłustej cery pozostawienie choćby najmniejszych resztek podkładu zemści się bardzo szybko. Pozostałości makijażu w połączeniu ze skłonnością do nadmiernego wydzielania łoju, skutecznie zatkają pory, co oczywiście odbije się negatywnie na kondycji skóry. Dlatego też używanie dobrej jakości preparatów do demakijażu powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji skóry tłustej. Jest to szczególnie ważne jeśli używasz ciężkich podkładów, mających maskować niedoskonałości cery. Przy okazji warto wspomnieć, że najlepsze dla cery tłustej i zanieczyszczonej są  nie mocno kryjące fluidy, lecz lżejsze i bardziej naturalne preparaty. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku pudry i podkłady mineralne. Dobrym wyborem są również kremy BB, które równocześnie nawilżają skórę i tuszują jej niedoskonałości.

Skóra tłusta. Skóra... nie tak trudna!

Prawda jest taka, że wokół tłustej skóry narosło wiele mitów, dlatego też przyjęło się uważać, że jest ona trudna w pielęgnacji. W gruncie rzeczy niewiele osób może się pochwalić cerą bez skazy, a każdy rodzaj skóry wymaga innego podejścia. Wiedząc jakich błędów unikać oraz jakich kosmetyków używać, można bez większego wysiłku utrzymać tłustą cerę w dobrej kondycji.

 

Polecane artykuły

Tonik do twarzy czy płyn micelarny? Czym się różnią i jakie mają zadania w pielęgnacji?

Tonik do twarzy czy płyn micelarny? Czym się różnią i jakie mają zadania w pielęgnacji?

25-03-2021
Płyn micelarny i tonik to jedne z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Ich stosowanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla skóry. Na czym...
6 zasad pielęgnacji cery suchej

6 zasad pielęgnacji cery suchej

02-08-2020
Twoja skóra jest cienka, delikatna i przypomina pergamin? Łatwo ulega podrażnieniom, brak jej blasku i energii? Dokucza Ci uciążliwe swędzenie oraz...
Przewlekłe choroby skóry. Jak wspomóc leczenie?

Przewlekłe choroby skóry. Jak wspomóc leczenie?

30-05-2019
Osoby borykające się z różnego typu dolegliwościami skórnymi, wiedzą jak bardzo potrafią one uprzykrzyć życie. Szczególnie uciążliwe są...
Jak zadbać o skórę twarzy na wiosnę?

Jak zadbać o skórę twarzy na wiosnę?

29-03-2019
Wiosna jest szczególnym okresem, w którym - podobnie jak natura - czujemy przypływ energii. Słońce co dzień wysyłające większą dawkę promieni i...